BANJALUKA – Provođenjem projekta “Giljotina propisa”, koji je prva u regionu započela Vlada RS 2006. i 2007. godine radi otklanjanja administrativnih barijera koje koče privrednu aktivnost i usporavaju privredni razvoj, ostvarene su uštede od 3,2 miliona u direktnim troškovima i 19,77 miliona maraka u indirektnim troškovima.

Načelnik Odjeljenja za analizu uticaja propisa u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Gordana Opačić-Zečević rekla je na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci da RS nije stala na provođenju “Giljotine propisa”, jer je Vlada RS potpisala Memorandum o saradnji sa opštinama na njegovoj realizaciji.

Gordana Opačić-Zečević navela je da je ovaj projekat završen u Banjaluci, Modriči, Novom Gradu i Zvorniku gdje su ostvarene uštede veće od 15 miliona maraka na godišnjem nivou, dok je realizacija ovog projekta u toku u Bijeljini, Doboju i Višegradu sa intencijom da se najkasnije do 2015. godine “Giljotina propisa” provede u svim opštinama RS.

Ona je navela da je 2007.godine resorno ministarstvo uspotavilo Registar odobrenja, inspekcijskih postupaka i predmeta kontrole, koji je jedini poslovni registar na zapadnom Balkanu ove vrste jer predstavlja elektronsku bazu podataka svih formalnosti.

Gordana Opačić-Zečević rekla je da su u toku aktivnosti na izradi Strategije regulatorne reforme u RS 2011- 2015. godine, čiji je cilj stvaranje povoljnijeg privrednog ambijenta, smanjenja pravne nesigurnosti i povećanja konkurentnosti domaće privrede na evropskom i svjetskom tržištu.

Ona je navela da su operativni ciljevi ove strategije uklanjanje svih administrativnih prepreka i pojednostavljenje procedura potrebnih za investiranje i poslovanje, te provođenje “Giljotine propisa” u svim opštinama, kao i smanjenje administrativnih troškova poslovanja za 25 odsto do 2015. godine.

Viši stručni saradnik za ekonomsku analizu u resornom ministarstvu Slađana Jagodić-Ćerketa rekla je da je zahvaljujući provedenim reformama, odnosno novom Zakonu o privredni društvima, osnivanju privrednih sudova, te prelasku na jedinstven sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa u nadležnosti Poreske uprave RS, došlo do poboljšanja u odnosu na prije tri godine u 28 potrebnih dana manje za pokretanje poslovanja, smanjenju više od 20 odsto društvenog proizvoda po glavi stanovnika za pokretanje poslovanja u RS.

Izvor Agencije