BANJALUKA – Ovogodišnja građevinska sezona u Srpskoj, koja je već privedena kraju, za više od 80 odsto radnika u ovom sektoru, kao i njihove poslodavce, bila je neuspešna.

Predsednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih delatnosti RS Mile Ribić kaže da građevinski sektor Srpske još trese ekonomska kriza i da je i ove godine primetan pad građevinskih aktivnosti, kao i broja zaposlenih radnika.

– I primanja građevinskih radnika padaju strmoglavo. Njihov prosek se kreće oko 530 KM, što je za 30 odsto manje od prosečne republičke plate koja iznosi oko 812 KM – veli Ribić i dodaje da se cena rada u građevinarstvu već pet godina nije menjala i iznosi – 125 KM.

U Sindikatu ističu da radnici kod većine poslodavaca u građevinskom sektoru (onih koji još posluju) rade prekovremeno i do 20 časova sedmično, a taj rad im se ne plaća. Poslodavcima u ovom slučaju ide u korist činjenica da ima veliki broj nezaposlenih u RS, kojima je potreban bilo kakav posao, čak i minimalac, da bi preživeli.

Većini radnika u građevinskim firmama ne isplaćuje se redovno topli obrok, a samo u pojedinim preduzećima zaposleni imaju pravo na regres. Retki su radnici u građevinarstvu RS, od njih 12.000, koji mogu da kažu da im je ova radna sezona bila ohrabrujuća.

– Veliki broj sezonskih građevinskih radnika izgubio je angažman u Libiji zbog ratnih sukoba, a u Srpskoj nije mogao da nađe drugi posao kad se vratio kući – naglasio je Ribić.

U granskom sindikatu dodaju da su iščekivali da će se tokom ovogodišnje građevinske sezone krenuti sa velikim investicionim projektima u oblasti izgradnje autoputeva i energetskih objekata, koji su najavljivani iz Vlade RS. Sve je, međutim, ostalo samo na najavama.

– Naravno, mi u Sindikatu ne osporavamo planirane projekte, ali bi sa njima trebalo krenuti što pre. U njima i dalje vidimo šansu za oporavak građevinskih firmi i novo zapošljavanje – dodaje Ribić.

Što se oporavka u oblasti stanogradnje u RS tiče, zavisi pre svega od poboljšanja materijalnog položaja građana Srpske, njihovih primanja i kreditne sposobnosti koja je sada na nezavidnom nivou.

Ranko Milić, direktor građevinskog preduzeća „Rankom inžinjering“ iz Bijeljine i predsednik Unije udruženja poslodavaca RS ističe za je stanje u građevinarstvu RS alarmantno, zbog tekuće nelikvidnosti i pada proizvodnje.

– Zbog toga krizu najviše i osećaju zaposleni u oblasti građevinarstva, u vidu smanjenja plata, ali i otkazivanja ugovora o radu, naročito u oblasti stanogradnje, gde je obim poslova u padu već duže vreme zbog male potražnje za stanovima – ističe Milić.

Kako navodi, građevinski projekti koji su realizovani tokom ove sezone u Srpskoj i koji se privode kraju „predstavljaju izvlačenje poslednjih rezervi koje građevinske firme u RS imaju“.

– Dok ne dođe do značajnih promena pristupa vlasti RS prema poslovanju u oblasti građevinarstva, imaćemo značajnijih problema u ovoj oblasti. To znači i sve više posrnulih firmi i otpuštenih radnika – istakao je Milić.

Izvor Večernje novosti