BANJALUKA – Pojedine osiguravajuće kuće koje posluju u Republici Srpskoj, a u svom portfelju imaju životno osiguranje, odlučile su da u tu ponudu uvrste i osiguranje od posljedica virusa korona.

Ta društva u slučaju smrti klijenta od posljedica virusa korona isplaćuju ugovorenu osiguranu sumu za slučaj smrti ili određeni iznos do tada uplaćenog novca na ime premije, u zavisnosti od ugovorenog osiguranja, što do sada nije bila praksa kada su u pitanju pandemije.

U “Unika osiguranju”, koje je već imalo isplatu pune ugovorene sume porodici osiguranika koji je preminuo od virusa korona, kažu da su svi klijenti koji kod njih imaju polisu životnog osiguranja finansijski zaštićeni od posljedica ove zarazne bolesti.

“Svi klijenti koji su ranije otvorili polisu životnog osiguranja su u pokriću od virusa korona, bez ikakvih dodatnih doplata. Troškovi liječenja od virusa korona kod nas nisu uključeni jer ova bolest nema ustanovljene lijekove i terapije. Zato smo se odlučili da u slučaju smrti klijenta najbližima isplatimo osiguranu sumu”, objasnili su u ovoj osiguravajućoj kući.

Među društvima koja u slučaju smrti klijenta zbog virusa korona porodicama isplaćuju određenu sumu je i “Grave osiguranje”.

“Do sada pandemije, te prirodne katastrofe i slične situacije nisu podlijegale osiguranju. Uprkos tome, “Grave” je odlučio da u svoju ponudu uvrsti i osiguranje od posljedica bolesti izazvane virusom korona”, kazao je direktor firme “Sejf lajf” koja zastupa “Grave osiguranje” Vladan Vitezović i dodao da su svi klijenti koji imaju ili planiraju da otvore polisu u sklopu koje je i osiguranje od prirodne smrti finansijski zaštićeni i kada je u pitanju virus korona.

Ovaj korak osiguravajućih društava uticao je na mnoge stanovnike Srpske koji su u posljednjih mjesec dana posegnuli za polisama životnog osiguranja. Banjalučanka Dragana Radić, koja radi za nekoliko osiguravajućih kuća, kaže da je u posljednjih nekoliko dana imala više posla i poziva građana koji su se interesovali za životno osiguranje nego što je to bio slučaj prije pojave virusa korona.

“Da li su se ljudi osvijestili ili je na njihove odluke uticala pandemija i rizik od raznih bolesti, nisam sigurna, ali ovih dana telefon mi je usijan od poziva. Dnevno znam da sklopim i po pet ugovora, za šta mi je ranije trebalo skoro mjesec dana”, kazala je Radićeva.

Pored “Unika osiguranja” i “Grave osiguranja”, prava klijenata koji imaju životno osiguranje  proširilo je i “Vijena osiguranje”.

Direktor Društva za zastupanje u osiguranju “VD profesional”, koje, između ostalih, zastupa i “Vijena osiguranje” Dragan Petrić kaže da se to pokriće od virusa korona tretira kao smrt usljed bolesti.

“Klijenti na polisama koje sadrže rizik smrti (prirodna smrt, smrt usljed bolesti ili nezgode) su mogli, a mogu i sada da ugovore takve polise kao i dodatno pokriće usljed teških bolesti. Međutim, korona ne spada u tešku bolest i zbog toga se isplaćuje osigurana suma samo u smrtnim slučajevima”, objasnio je Petrić.

Dodao je da nakon pandemije osiguravajuće kuće imaju dodatni formular prilikom sklapanja ugovora sa pitanjem da li je neko bolovao od korone. Ako jeste, istakao je on, neće moći da ugovori polisu sa tim pokrićima.

Putnici

Nijedna osiguravajuća kuća, kada je u pitanju putno osiguranje, ne pokriva liječenje usljed pandemije i neke zarazne bolesti. Predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje RS Milomir Durmić kaže da većina evropskih zemalja u zdravstvenim sistemima ima regulisano liječenje stranaca koji usljed pandemije obole od zarazne bolesti na njihovoj teritoriji.

“Obaveznim zdravstvenim osiguranjem, koje ide ne teret države, pokriveni su stranci u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Grčkoj i mnogim drugim zemljama. Usljed zaraznih bolesti i pandemija države su u obavezi da liječe te strance”, objasnio je Durmić. (Glas Srpske)