LONDON/ATINA – Bivši predsednik američke Uprave federalnih rezervi (Fed) Alan Grinspen izjavio je da će Grčka pre ili kasnije morati da napusti evrozonu.

„To je kriza i ne vidim da može lako da se razreši. Zapravo, ne vidim da će biti rešena ako Grčka ne napusti evrozonu”, rekao je Grinspen za Radio BBC.

Grinspen (88), takođe, smatra da ni Grčkoj ne pomaže ostanak u evrozoni.

„Smatram da je samo pitanje vremena kada će svi shvatiti da je podela najbolja strategija”, istakao je Grinspen, koji je na čelu američke centralne banke bio od 1987. do 2006. godine, prenela je agencija AFP.

Grinspen je naveo da su sada „sve karte u rukama članica evrozone”.

Nešto ranije, britanski ministar finansija Džordž Ozborn je za Bi-Bi-Si rekao je da bi izlazak Grčke iz evrozone proizveo nestabilnost na evropskom finansijskom tržištu, kao i velike probleme u Britaniji.

„Blokada u odnosima Grčke i evrozone svakodnevno povećava rizik za britansku ekonomiju”, kazao je Ozborn.

Grčki ministar finansija Janis Varufakis upozorio je da će, ukoliko Grčka bude prisiljena da napusti evrozonu, druge zemlje neminovno slijediti njen primjer i ova monetarna unija će se raspasti.

Varufakis je rekao da se dužnički problemi Grčke moraju rješavati u okviru odbacivanja mjera štednje za cijelu evrozonu.

On se založio za masovni "nju dil" investicioni program koji bi finansirala Evropska investiciona banka.

"Evro je slab, on je kao kula od karata, ako iz te kule izvučete grčku kartu sve druge će pasti", rekao je Varufakis za italijansku državnu televiziju RAI.

On je istakao da je evrozona u opasnosti od fragmentacije, ukoliko se ne suoči sa činjenicom da Grčka, ali ne samo Grčka, nije u stanju da plati svoj dug pod ovim uslovima.

"Želim da upozorim svakoga ko razmatra stratešku amputaciju Grčke od Evrope, da je to veoma opasno. Ko će biti sljedeći nakon nas? Portugal? Šta će se dogoditi kada Italija otkrije da više ne može da živi unutar 'ludačke košulje' mjera štednje?", upitao je Varufakis.

Varufakis je rekao da su Atinu podržali italijanski zvaničnici, ali su mu rekli da ne mogu da kažu istinu, jer je Italija, takođe, u opasnosti od bankrota, te da strahuju od reakcije NJemačke.

"Budimo iskreni, dužnička situacija u Italiji je neodrživa", rekao je on.

Varufakis je dodao da će njegova vlada da predloži "nju dil" za Evropu sličan onome iz 1930-tih godina u SAD.

"To podrazumijeva investicije Evropske investicione banke deset puta veće nego sada", rekao je on.

Prema njegovim riječima, ako Evropa nastavi da insistira na kontraproduktivnim mjerama štednje, jedini koji će da profitiraju biće oni koji mrze evropsku demokratiju.

Cipras odbacio paket pomoći EU

Grčki premijer Aleksis Cipras odbacio je paket pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda. On je dodao da je moguće pregovarati o prelaznom sporazumu sa zajmodavcima do kraja mjeseca kako bi se premostio taj period dok se ne postigne novi sporazum o dugu.

Tekući paket pomoći Grčkoj ističe 28. februara, a EU želi da Atina zatraži produženje, kao i provođenje reformi, što je Grčka odbacila.

"Paket pomoći je propao. Nova vlada ne može da traži produženje, jer ne može da traži nastavak grešaka", rekao je Cipras u prvom velikom obraćanju parlamentu.

Grčki premijer će se sastati sa evropskim liderima na samitu 12. februara u Briselu, dok će ministar finansija Janis Varufakis dan ranije razgovarati sa ministrima finansija iz evro zone.

Cipras je takođe rekao da će ostati pri obećanjima koje je dao tokom predizborne kampanje, uključujući davanje hrane i struje ljudima pogođenim mjerama štednje.

Cipras je najavio ukidanja i smanjenja beneficija za političare, uključujući zabranu vozila ministrima i prodaju premijerovog aviona.

"Prioritet ove vlade je da se pozabavi ranama mjera štednje, odnosno humanitarnom krizom, upravo kao što smo obećali prije izbora", rekao je Cipras, obraćajući se poslanicima u parlamentu.

On je rekao da će najveća bitka Grčke biti protiv korupcije i dugogodišnjeg problema utaje poreza. (Agencije)