BANJALUKA – Negativan uticaj ekonomske krize nije zaobišao ni lizing društva u Republici Srpskoj, koja su u prošloj godini zbog poteškoća i kašnjenja u naplati potraživanja negativno poslovala.

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, lizing društva su prošlu godinu završila s gubitkom u iznosu od 753.000 KM. Ukupni prihodi iznosili su nešto više od 280.000 KM, sa stopom pada od 37 odsto, a ukupni rashodi preko milion KM, što je rast od 123 odsto, u odnosu na kraj 2009. godine.

– Rast ukupnih troškova u 2010. godini najvećim dijelom nastao je zbog obaveze izdvajanja rezervi na potraživanja finansijskog lizinga prema danima kašnjenja u iznosu od 166.000 KM i otpisa potraživanja sa kašnjenjem u otplati dužim od 360 dana, na teret troškova u iznosu od 564.000 KM – navodi se u izvještaju Agencije.

Ukupna potraživanja po osnovu finansijskog i operativnog lizinga iznosila su 105 miliona KM, što je rast od 31 odsto u odnosu na 2009. godinu.

U lizing društvu "Nova lizing" a.d.Banja Luka, jedinom sa sjedištem u RS, kažu da su najviše sredstava plasirali za podršku domaćoj privredi, i to uglavnom preduzećima koja se bave izvozom. Ipak, teška ekonomska situacija je za posljedicu imala nenaplaćena potraživanja.

Živojin Krajišnik, direktor ovog društva, koje potražuje tri miliona KM, kaže da je glavni razlog kašnjenja u naplati to što su mnogim korisnicima lizinga propali ugovoreni poslovi.

– Imali smo klijenta koji je uzeo mašinu za preradu drveta kako bi realizovao ugovor s jednim partnerom iz Italije, međutim posao je propao i on više nije bio u mogućnosti da otplaćuje sredstva – rekao je Krajišnik.

On je dodao da je "Nova lizing" u toku prošle godine bila u minusu oko 200.000 KM, što je posljedica ulaganja prilikom osnivanja društva. Od tada do 2009. plasirali su nešto više od četiri miliona KM i tek očekuju zaradu. Izvještaj Agencije za bankarstvo pokazao je da se prema predmetu lizinga najveći iznos potraživanja po osnovu finansijskog lizinga odnosi na vozila za obavljanje djelatnosti, u iznosu od 31,4 miliona KM ili 40 odsto, te na mašine i opremu u iznosu od 30,3 miliona KM ili 38 odsto.

Zaključno sa prošlom godinom, Agencija je izdala jednu dozvolu za obavljanje poslova lizinga DL sa sjedištem u RS. Dozvolu Agencije za rad ima i sedam PJ, koje su u sastavu šest društava sa sjedištem u FBiH.

Izvor Fokus