SARAJEVO – Ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić ocijenio je da su kreditni ugovori vezani za švajcarski franak protivustavni, te podržao pokretanje postupka za ocjenom ustavnosti takvih zaduživanja.

Hasić je rekao da ne postoji regulativa koja može definisati zaduživanja na taj način, zbog čega je riječ o protivzakonitim radnjama.

“Mi smo blizu kritične tačke kada od 4.000 korisnika takvih kredita, najmanje njih 50 već sljedeći mjesec neće moći otplaćivati kredit. Imamo tešku ekonomsku situaciju s jedne strane, a s druge strane rast franka i enormne kamate i glavnice”, naveo je Hasić.

Hasić je upozorio da banke treba da pomognu građanima, hitno razgovaraju i donesu potrebne mjere, kako ne bi bilo otkazivanja i bojkota otplate kredita.

On smatra da kamatna stopa sa početka otplate treba biti i sada polazna osnova prilikom vraćanja kredita, bez razlike nastale uticajem rasta ove valute, ili eventualno da se traže drugačiji modusi, kojih svakako ima.

Hasić je istakao da reakcije vlasti u BiH nisu opravdale situaciju u kojoj se našlo 400 do 500 fizičkih lica i između 5.000 i 6.000 pravnih lica koji su uzeli kredite vezane za franak, jer se radilo o prebacivanju odgovornosti na relaciji regulatornih agencija i agencija za bankarstvo entiteta, Centralne banke BiH i drugih.

“Ako ništa drugo, Centralna banka, iako nema ingerencije, morala bi povući potez da se pomogne ljudima”, dodao je Hasić.

Hasić smatra da je sve skoro smišljeno urađeno, paralelno sa krizom, tako da su građani uvučeni u vezivanje kredita za ovu deviznu klauzulu, te je sada jedna rata kredita gotovo dupla u odnosu na onu početnu.

“Apsurd je da nigdje u tom sistemu, kada su se dodjeljivali krediti, nije cirkulisao švajcarski franak, sve se odvijalo u konvertibilnim markama, a franak nije figurirao. I naše banke su to smišljeno radile i uzele enormne zarade”, dodaje on.

Izvor Agencije