BA­NJA­LU­KA – In­dus­tri­ja tek­sti­la, kože i obuće u Re­pu­bli­ci Srpskoj u ve­li­kom je pro­ble­mu, sma­nje­na je po­tražnja, ali i proi­zvo­dnja.

Sve to do­ve­lo je do otpu­šta­nja ra­dni­ka. Iz Vla­de Srpske na­jav­lju­ju po­moć, ali ka­kvu kon­kre­tno, ni­su želje­li da ot­kri­ju.

Po­slje­di­ce glo­bal­ne eko­nom­ske kri­ze naj­vi­še su se odra­zi­le na in­dus­tri­ju tek­sti­la, kože i obuće u Srpskoj. Proi­zvo­dnja je u prva dva mje­se­ca sma­nje­na za oko 14 od­sto. Otpu­šte­no je bli­zu 300 ra­dni­ka. Vla­sni­ci pre­du­zeća kažu da ova­ko lo­šu si­tu­aci­ju ne pam­te.

“Ako po­gle­da­te pro­cen­te, ko­li­ko je sma­njen izvoz, a ko­li­ko je sma­njen broj za­po­sle­nih, ve­li­ki broj ra­dni­ka pri­vre­dni­ci još drže u fir­mi, a ni­su do­vo­ljno za­po­sle­ni. To bre­me od­go­vor­nos­ti, ugla­vnom, no­se pri­vre­dni su­bje­kti. Imam mno­go go­di­na. Du­go sam u ovoj bran­ši, ova­ko te­šku si­tu­aci­ju ni­smo ni­ka­da ima­li”, is­tiče Ra­do­van Pa­zu­re­vić, di­re­ktor fir­me “Sa­ni­no Der­ven­ta”.

Ni­je ugrožena sa­mo ova oblast. Kri­za u Evro­pi do­ve­la je do­maću pri­vre­du u go­to­vo be­zi­zla­znu si­tu­aci­ju. Ne ohra­bru­ju ni tre­nu­tni tren­do­vi na trži­štu – na­zna­ka za opo­ra­vak ne­ma.

“Pri­ori­te­tne mje­re u ovom tre­nut­ku mo­ra­ju bi­ti mje­re ko­je će sačuva­ti eko­no­mi­ju RS u ova­ko te­škim vre­me­ni­ma: sma­nje­nje ne­ga­ti­vnih uti­ca­ja eko­nom­ske kri­ze, te­hno­lo­ški ra­zvoj, obra­zo­va­nje i te­hno­lo­ški ra­zvoj ra­dni­ka. To će bi­ti ne­što na čemu ćemo ra­di­ti u bu­dućem pe­ri­odu”, kaže Zo­ran Škre­bić, pred­sje­dnik Uni­je po­slo­da­va­ca Re­pu­bli­ke Srpske.

S pro­ble­mi­ma su upo­zna­li i na­dležne. Iz Vla­de Srpske obećava­ju po­moć, ali o kon­kre­tnim mje­ra­ma ne go­vo­re.

“Ako po­kre­ne­mo priču šta je to kon­kre­tno, ove tri gra­ne ima­ju tre­nu­tno određene po­vlas­ti­ce kod plaćanja po­re­za i do­pri­no­sa, pa će to iza­zva­ti određene pro­ble­me. Ne želim to, za­is­ta, i zbog njih i zbog Vla­de da ura­dim, ali sam re­kao da će to bi­ti na za­do­volj­stvo svih, i ra­dni­ka i vla­sni­ka, ali i budžeta Vla­de Srpske”, po­ručuje Vo­jin Mi­tro­vić, mi­nis­tar pri­vre­de i pre­du­ze­tniš­tva Srpske.

U naj­većem pro­ble­mu su izvo­zno ori­jen­ti­sa­ne fir­me, jer su na­rudžbe iz inos­tran­stva značaj­no sma­nje­ne. Pod­sjećamo i da je u RS već do­šlo do za­tva­ra­nja fir­mi iz oblas­ti tek­stil­ne in­dus­tri­je, a je­dan od  pri­mje­ra je “Mi­la tek­stil” iz Pri­je­do­ra. (Fe­de­ral­na)