BANJALUKA – Industrijska proizvodnja ostvarena u Republici Srpskoj za 11 mjeseci ove godine veća je za 5,9 odsto nego u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.

Proizvodnja ostvarena u novembru ove godine u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2010. godine veća je za 12,8 odsto, u odnosu na prethodni mjesec ove godine veća je 1,9 odsto, dok je u odnosu na isti mjesec prošle godine manja za 0,4 odsto.

Posmatrano prema oblastima proizvodnje, najveći procentualni rast od 20,2 odsto registrovan je u vađenju ruda i kamena.

Rast proizvodnje u prerađivačkoj industriji iznosio je za jedanaest mjeseci ove godine 4,2 odsto, a proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom i vodom veća je za 2,2 odsto nego u istom prošlogodišnjem periodu.

– Posmatrano prema ekonomskoj namjeni industrijskih proizvoda, najveći rast ove godine u odnosu na isti prošlogodišnji period od 31 odsto registrovan je kod trajnih proizvoda za široku potrošnju, dok je pad od sedam odsto registrovan kod kapitalnih proizvoda – navodi se u izvještaju Zavoda.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je u situaciji u kojoj se privreda Srpske i BiH trenutno nalazi svaki rast proizvodnje ispod deset odsto nedovoljan.

Veliki problem, prema njegovim riječima, predstavlja nizak stepen prerade.

– Najveći problem je to što nema nikakve podrške konkurentnosti naših prerađivačkih kapaciteta. Povećanjem poreskih obaveza ove godine dodatno je opterećen naš prerađivački sektor – istakao je Pavlović i dodao da ovaj rast nije doprinio novom zapošljavanju i da je to jedan od problema na čijem bi rješavanju trebalo raditi.

– Zbog toga ovaj rast neće pomoći rješavanju naših socijalnih pitanja – kazao je Pavlović.

Govoreći o očekivanjima privrednika u idućoj godini, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da domaća privreda ima velikih problema i da je izvjesno da će se oni nastaviti i u idućoj godini.

– Istup privrede RS prema inostranim tržištima će biti sve otežaniji, a to su nam jedina moguća rješenja – kazao je Milić.

Cijene

Cijene proizvođača industrijskih proizvoda u novembru su u prosjeku bile niže za 0,1 odsto nego u oktobru. Posmatrano po oblastima industrijske proizvodnje, cijene u području vađenja ruda i kamena u novembru su bile niže za 0,8 odsto, a u prerađivačkoj industriji za 0,1 odsto u odnosu na oktobar.

Cijene u sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom su ostale na istom nivou.

Izvor Agencije