BANJALUKA – Do kraja ove godine biće izrađena studija korištenja sliva Vrbasa, koja će pokazati da li treba ići u izmjenu Vodoprivredne osnove za tu rijeku, od čega zavisi i realizacija izgradnje planiranih hidroelektrana.

Istaknuto je to na prezentaciji započetog projekta izrade integralne vodno-energetske studije za Vrbas, koji sprovodi norveška konsultantska kompanija "Cowi AS" uz finansijsku podršku Svjetske banke.

Mihajlo Stevanović, pomoćnik ministra za vodoprivredu RS, kazao je da će započeta studija dati opcije energetskog korištenja Vrbasa, koja bi uobzirila sve druge korisnike rijeke, pri čemu je prioritet dat potrebama vodosnabdijevanja, navodnjavanja i zaštite od poplava.

"Završetak studije očekujemo na jesen i pred kraj godine će biti prezentovana u RS i FBiH. Tada će se vidjeti da li će se ići u izmjenu Vodoprivredne osnove, što će pomoći koncesionarima za izgradnju hidroelektrana", kazao je Stevanović.

On je ukazao da su na područjima gdje je po Vodoprivrednoj osnovi rijeke Vrbas iz 1987. godine planirana izgradnja akumulacija za hidroelektrane, u međuvremenu izgrađena nova naselja, zbog čega se mora sagledati da li će biti građeni drugi energetski objekti ili će naselja potapati.

Stevanović kaže da je moguće da će nekom od postojećih koncesionara za izgradnju MHE, zbog novonastalih okolnosti, biti oduzete koncesije, odnosno dodijeljene drugim investitorima na adekvatnim lokacijama.

Kao najveći problem na srednjem slivu Vrbasa izdvaja se dodjela koncesije privatnom preduzeću "HES Vrbas" još 2004. godine za predviđenu izgradnju HE Krupa i HE Banjaluka niska. Taj projekat, međutim, nije realizovan zbog protivljenja banjalučkih sportskih i ekoloških udruženja, nakon čega je Skupština grada Banjaluka donijela odluku o zaštićenoj zoni obale rijeke koja obuhvata te lokacije.

Nakon toga je većinski državno preduzeće Hidroelektrane na Vrbasu iz Mrkonjić Grada, uvažavajući interese drugih korisnika rijeke, podnijelo zahtjev za dodjelu koncesije za izgradnju HE Bočac 2 na akumulacionoj brani postojeće HE Bočac, što je Vlada RS u aprilu ove godine i prihvatila.

Nedeljko Kesić, direktor Hidroelektrana na Vrbasu, kazao je da za realizaciju tog projekta čekaju izmjenu postojeće Vodoprivredne osnove, izražavajući očekivanje da će Vlada RS riješiti i problem prethodno izdate koncesije koja dijelom zadire u njihov projekat.

"Naš projekat uvažava odluku grada Banjaluka da se ne može graditi HE Banjaluka niska, kao i interese korisnika raftinga, a sa druge strane nosi dovoljno isplativog energetsko-ekonomskog benefita", naglasio je Kesić.

Laslo Iric, konsultant norveške firme "Cowi AS", kazao je da će u izradi studije uzeti u obzir sve upotrebe Vrbasa, od korištenja vode za piće, potreba industrije, navodnjavanja poljoprivrednih usjeva, te turističkih i sportskih aktivnosti.

"Lokalnim vladama ćemo dati sugestije za usklađeno korištenje Vrbasa. Postojeće i buduće hidroelektrane ne bi trebalo da stvaraju probleme stanovništvu, a sve ostale upotrebe ne bi trebalo da krše interese drugih korisnika", istakao je Iric, dajući naglasak na ekološki prihvatljiv aspekt.

Izvor Agencije