BANJALUKA – Dužnička kriza u Italiji imaće negativne posljedice po RS i BiH, a uticaće, prije svega, na smanjenje izvoza i pad direktnih investicija, ocjenjuju analitičari.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, ukupan obim trgovinske razmjene BiH i Italije na godišnjem nivou premašuje dvije milijarde maraka.

Za devet mjeseci ove godine ukupan izvoz BiH u Italiju iznosio je 718 miliona, a uvoz 855 miliona maraka. Obim spoljnotrgovinske razmjene RS sa Italijom za devet mjeseci ove godine iznosio je 557 miliona maraka, od čega se na izvoz odnosi 275,4 miliona maraka, a na uvoz 281,5 miliona KM.

Po obimu razmjene RS sa inostranstvom Italija zauzima treće mjesto i nalazi se odmah iza Srbije i Rusije.

Ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić ističe da je Italija jedna od rijetkih zemalja sa kojom BiH ima skoro uravnoteženu trgovinsku razmjenu.

– Osim toga, ukupan obim trgovinske razmjene BiH sa Italijom iznosi oko deset odsto ukupne razmjene BiH sa svijetom, što pokazuje da se radi o vrlo bitnom trgovinskom partneru. Situacija u Italiji svakako će smanjiti narudžbe iz BiH, ali ono što nas posebno zabrinjava je pitanje koja je iduća zemlja koja će se naći pod udarom krize, s obzirom na to da mi više od 55 odsto proizvoda plasiramo na tržište EU – naglasio je Hasić.

Srpska i BiH u proteklom periodu imale su i vrlo značajan priliv stranih investicija iz Italije.

Prema podacima Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, po vrijednosti stranih investicija u proteklih pet godina u RS Italija se nalazi na petom mjestu sa ukupim iznosom investicija od 80.575.796 maraka. Investicije Italije iznose 2,7 odsto ukupnih ulaganja u RS u ovom periodu.

Prema podacima Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) Italija je od maja 1994. do kraja 2010. godine ukupno investirala u BiH 130 miliona evra. U prošloj godini taj iznos je bio 11 miliona evra.

To je stavlja na deseto mjesto najznačajnijih stranih investitora u BiH, sa učešćem od 2,11 odsto u ukupnom iznosu investiranih sredstava u ovom periodu.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je očigledan pad investicija italijanskih firmi u RS i BiH, ali da politička nestabilnost u Italiji neće bitno smanjiti već uhodanu poslovnu saradnju.

– Ako dođe do izraženije monetarne krize u Italiji, novi poslovni aranžmani mogu da budu sporni, što je loše po Republiku Srpsku. Gotovo sa sigurnošću možemo reći da će doći do usporavanja novih investicija iz Italije – kazao je Pavlović.

Italijanski javni dug iznosi oko 1.900 milijardi evra, što je 120 odsto BDP-a te zemlje. Analitičari ističu da bi italijanski finansijski kolaps predstavljao ogroman rizik za tržišta.

Banke

Italija je zastupljena i u bankarskom sektoru BiH, gdje posluju dvije italijanske banke, Unikredit banka i Intesa Sanpaolo.

Pavlović je istakao da ne očekuje neke značajnije turbulencije u bankarskom sistemu RS.

Izvor Glas Srpske