SARAJEVO – Drvna industrija u BiH iz godine u godinu postaje sve snažnija, ostvaruje ogroman suficit i bilježi rast izvoza, u kojem namještaj prednjači kao najveća izvozna stavka, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.

Prema tim podacima, izvoz drvne industrije i šumarstva BiH od januara do septembra ove godine iznosio je 748,8 miliona KM, što je 13,3 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Kako su naveli, pokrivenost uvoza izvozom drvne industrije BiH je 373 odsto, dok je pokrivenost uvoza izvozom namještaja čak 430 odsto. Takvo stanje u STK BiH objašnjavaju činjenicom da je riječ o jedinoj grani privrede koja ostvaruje ogroman suficit, koji se iz godine u godinu povećava.

"Najveća stavka u izvozu bio je namještaj sa 35,2 odsto, a slijede rezana građa sa 28,8 odsto i proizvodi šumarstva sa 18,9 odsto, a najznačajnija tržišta bile su Njemačka, Austrija, Italija i Hrvatska", rekli su iz Asocijacije drvne industrije i šumarstva STK BiH.

Sa druge strane, podaci STK BiH pokazuju da je uvoz u periodu od januara do septembra ove godine iznosio 200,6 miliona KM i za 14,2 odsto je veći nego u istom periodu prošle godine. Kada je u pitanju uvoz u BiH iz ove oblasti, najviše su uvožene ploče, i to 44 odsto, namještaj 29,7 i građevinska stolarija 4,9 odsto. Iz STK BiH su ukazali na činjenicu da paralelno s porastom izvoza namještaja i finalnih proizvoda raste i izvoz sirovine, zbog čega će od nadležnih organa tražiti mjere koje će destimulisati izvoz sirovine, jer bi finalni proizvođači mogli imati probleme upravo zbog nedostatka sirovine.

Proizvodnja drveta i proizvoda od drveta od januara do septembra ove godine veća je za 5,3 odsto nego u istom periodu prošle godine, a proizvodnja namještaja i ostale prerađivačke industrije veća je za 3,8 odsto.

Prema njihovim riječima, šume u BiH su ugrožene te veliki problem predstavlja nepostojanje zakona o šumama na nivou FBiH, ali i gazdovanjem ovim bogatstvom na širem području.

Suhad Ećo, predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva STK BiH, rekao je nedavno da je ovo jedna od rijetkih privrednih grana koja konstantno bilježi rast izvoza, te da će od budućih vlasti tražiti da u strategiji razvoja drvna industrija bude označena kao strateška i da pokrenu mjere koje bi im pružile dodatne pogodnosti na inostranim tržištima.

On je naglasio da je potrebno više pažnje posvetiti gotovim proizvodima i tražiti partnere za razvoj novih proizvoda, te aktivnije promovisati proizvođače u BiH.

Isto tako, Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS, rekao je da je drvna industrija RS za devet mjeseci ove godine imala ostvarenu spoljnotrgovinsku razmjenu u iznosu od 352 miliona KM, od čega je izvoz iznosio 286 miliona KM, a uvoz 66 miliona KM.

"Kada je u pitanju izvoz, imamo dvije oblasti izvoza, a to su proizvodi od drveta i namještaj. Izvezeno je proizvoda od drveta u vrijednosti od 171 milion KM, a namještaja 115 miliona KM. Tu je zabilježen rast u obje oblasti, a prosječna stopa rasta je 14,53 odsto", rekao je Šinik.

Prema njegovim riječima, učešće namještaja u ukupnom izvozu drvne industrije je oko 40 odsto. Što se tiče odnosa rasta proizvodnje i izvoza, Šinik je kazao da je primjetno da je namještaj za devet mjeseci ove godine imao rast proizvodnje 12,5 odsto, a da je u izvozu porastao 3,7 odsto, što znači da je ojačala domaća tražnja po osnovu potrebe za saniranjem posljedica poplava ove godine.

"Proizvodnja namještaja u septembu ove godine je za 31 odsto veća nego u istom mjesecu prošle godine", precizirao je Šinik i dodao da se izvoze i sirovine ili proizvodi za ogrev, ali da rast tog izvoza nije glavna prokupacija, jer se on već sada kod nas može pretvarati u robu veće dodatne vrijednosti kao što je pelet, briket.

Pored toga, Šinik je naglasio da je učešće drvne industrije u ukupnom izvozu RS 14,2 odsto, dodajući da je to djelatnost koja ostvaruje veliki suficit. (Nezavisne novine)