DOBOJ – Vlada Japana razočarana je činjenicom da BiH nema konkretnog plana obnove zemlje nakon poplava i što se govori samo o prikupljanju sredstava, izjavio je japanski ambasador u BiH Hideo Jamazaki.

Jamazaki je nakon posjete gradskoj upravi u Doboju, rekao novinarima da Vlada Japana ne može odobriti sredstva na taj način i da ne želi tako poslovati.

„Da bi Vlada Japana odobrila novac, neophodno je da dobijemo zahtjev sa različitih nivoa vlasti u BiH za konkretni projekat“, istakao je Jamazaki.

On je rekao da je pozitivno iznenađen stanjem u kojem se nalazi Doboj nakon poplava, te podsjetio da je Vlada Japana samo dva dana nakon poplava, BiH odobrila urgentnu pomoć koja je preko Crvenog krsta Republike Srpske distribuisana i ovom gradu.

Jamazaki je ukazao da je Vlada Japana donijela odluku da se budžetska sredstva za ovu godinu od 2.000.000 KM preusmjere ka opštinama koje su najteže pogođene poplavama.

Prema njegovim riječima, zaposleni u Ambasadi Japana u BiH bili su u prilici da posjete Doboj i upoznaju se o projektima koji će se kandidovati Vladi Japana za finansiranje u ovoj fiskalnoj godini.

„Kroz program nenamjenske pomoći, Vlada je dodijelila sredstva za nabavku sofisticirane opreme za borbu protiv poplava, koja će biti obezbijeđena, najverovatnije, do kraja ove godine“, istakao je Jamazaki i dodao da je riječ o vozilima za spašavanje i opremi za izgradnju sistema za rano upozoravanje.

Japan od vlasti BiH očekuje dalje zahtjeve, ukoliko postoje dodatne potrebe za opremom, da bi BiH izgradila sistem ranog upozoravanja i radila na sistemu prevencije.

Zamjenik gradonačelnika Doboja Dragan Vasilić rekao je da je tokom današnjeg sastanka japanska delegacija upoznata o problemima grada nakon majskih poplava, te o načinima pomoći da bi se život građana vratio u normalu.

Na sastanku je razgovarano i o načinima poboljšanja sistema kada su u pitanju krizne situacije, te komunikacije između nadležnih gradskih, entitetskih i institucija na nivou BiH, da bi se izbjegle problematične situacije s ciljem bržeg reagovanja.

Ambasador Japana u BiH Hideo Jamazaki i delegacija Vlade Japana razgovarali su sa gradskom upravom o aktuelnoj situaciji u ovom gradu, unapređenju međusobne saradnje, te pomoći i podršci japanske Vlade nakon katastrofalnih poplava u BiH.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da BiH neće dobiti sredstva za saniranje posljedica majskih poplava obezbijeđena na međunarodnoj donatorskoj konferenciji u Briselu ukoliko ne ponudi sistem koji će garantovati transparentno trošenje.

On je na konferenciji za novinare u Sarajevu istakao da je svaki donator tražio da bude obezbijeđen transparentan način potrošnje sredstava, odnosno da se daju garancije da će to biti tako i da pomoć mora doći do unesrećenih ljudi.

„Za svaki od donatorskih priloga treba definisati kontrolni mehanizam i omogućiti donatorima da oni kontrolišu utrošak. To ćemo narednih dana raditi. Pristali smo da iz Savjeta ministara BiH insistiramo i, možda, vodimo tu aktivnost da bude ponuđen sistem koji će to garantovati“, rekao je Bevanda i dodao da je o tome bilo riječi i na marginama današnjeg sastanka Fiskalnog savjeta BiH.

Na međunarodnoj donatorskoj konferenciji u Briselu prikupljeno je ukupno 1,8 milijardi evra, od toga za Srbiju 995,2 miliona evra, 809 miliona evra za BiH i 41,4 miliona evra za regionalne inicijative.

Šef Predstavništva Republike Srpske u Briselu Mario Đuragić izjavio je da će za šest mjeseci biti organizovana nova konferencija na kojoj će biti analizirana realizacija pomoći koja je na međunarodnom skupu obećana BiH i Srbiji za otklanjanje posljedica poplava.

„Pozdravio bih činjenicu da su predstavnici Evropske komisije ponudili BiH i Srbiji da se priključi EU mehanizmu za civilnu zaštitu, što je dodatni instrument koji će ove dvije zemlje moći koristiti ukoliko bude potrebe“, rekao je Đuragić. (Agencije)