MOSKVA – Gradnja gasovoda „Južni tok“, koji će proći i kroz Srbiju, znatno će poskupiti. Onaj deo cevovoda pod Crnim morem koštaće 14 milijardi evra, a kopneni deo preko zemalja Evrope 9,5 milijardi. Tu novu cenu je potvrdio Aleksandar Ivanikov, jedan od rukovodioca finansijskog odeljenja „Gasproma“.

Ranije se u „Gaspromu“ govorilo da će morska deonica gasovoda koštati oko deset milijardi evra, a kopnena 6,6 milijardi evra. Tako ispada da će ove dve deonice „Južnog toka“ biti skuplje 41,6 odsto u odnosu na prvobitno planiranu cenu.

Zašto je došlo do tako velikog poskupljenja gasovoda, u „Gaspromu“ nisu hteli da komentarišu. Još prošle godine u decembru u „Gaspromu“ su izjavljivali da je poskupela gradnja tog gasovoda kroz Rusiju za čak 45 odsto. Kasnije je bilo rečeno da će gradnja kraka kroz Srbiju umesto 1,7 milijardi evra koštati 2,1 milijardu evra.

Kad se sada saberu svi troškovi oko „Južnog toka“ – od cevovoda i gasnih pumpi kroz Rusiju do krajnje stanice u Evropi – iznose oko 40 milijardi, evra što je 45 više odsto od prvobitno planirane cene gradnje.

Interesantno je da su u septembru u „Gaspromu“ tvrdili kako se planirana cena morskog dela gasovoda „Južni tok“ neće menjati. Međutim sada se govori o znatnim poskupljenjima. Prva dva cevovoda koja bi trebalo da postave italijanska kompanija „Saipem“ i švajcarska „Alseas“ ukupno će koštati šest milijardi evra.

Bez obzira na sadašnje kreditne teškoće koje ima „Gasprom“, u Moskvi niko ne razmišlja o obustavljanju gradnje „Južnog toka“ već optimistički izjavljuju da će sadašnje razmimoilaženje sa Briselom oko tzv. trećeg energetskog paketa biti prevaziđen diplomatskim putem. Dakako, Rusi očekuju da će u tome odigrati važnu ulogu Nemačka i Italija, čije su kompanije partneri „Gaspromu“. Za Rusiju je „Južni tok“ od izuzetne važnosti jer će se „Gasprom“ osloboditi ukrajinskih ucena kad on počne da se koristi.

„Gaspromov“ finansijski menadžer Aleksandar Ivanikov kaže da probleme koje taj ruski gigant ima na zapadnom bankarskom tržištu oni nameravaju da reše uzimanjem kredita od Kineza. To je posebno aktualno kod gradnje gasovoda „Snaga Sibira“ za koji će Kinezi dati avans. (Večernje novosti)