BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da su platne kartice sa iznosom od 5.000 KM za građane pogođene poplavama spremne i da se mogu dodjeljivati, ali da lokalne zajednice treba da završe spiskove korisnika.

Cvijanovićeva je za sutra najavila sjednicu Upravnog odbora Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske na kojoj će biti razmatrana ova situacija i predložena još jedna uredba.

„Privredna komora je dobro odradila svoj dio posla i alarmirala privredne subjekte i sada će uslijediti potpisivanje ugovora sa Fondom“, rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Ona je dodala da se za učešće u realizaciji Uredbe o sanaciji štete od poplava na stambenim objektima prijavilo 190 subjekta, od kojih će neki sigurno odustati, ali da se računa da će u svim mjestima pogođenim poplavama biti dovoljan broj preduzeća putem kojih će građani moći da dođu do potrebne robe.

„Očekujemo i da će, kao što smo najavili, građani imati mogućnost da putem kartice izvršavaju i obaveze plaćanja kredita bankama ili komunalnih usluga“, rekla je premijer Srpske.

Prema njenim riječima, Fond neće čekati da sve opštine obrade kompletne podatke, već će se kartice automatski stavljati u funkciju, kako koja od opština bude završila svoj dio posla, odnosno dostavila obrađene i verifikovane podatke.

„Ako budemo čekali da svi završe posao, to bi značilo još nekoliko nedjelja, a to ne želimo“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona nije mogla da kaže u kojoj opštini će prvo početi dodjela vaučera, jer su podaci obrađeni za opštine u kojima je bilo najmanje problema.

„Imamo obrađene podatke za Teslić u kojem je manja šteta, za Kneževo i dio podataka za Šamac“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je gradonačelnik Bijeljine zatražio da obnovi provjeru u ovoj lokalnoj zajednici radi sigurnosti u tačnost podataka, kao i na najave dodatnih provjera podataka za Doboj, što na određeni način usporava proces.

„Međutim, moramo da znamo da su lokalne zajednice odgovorne za tačnost podataka, zbog čega razumijem njihovu potrebu da budu sasvim sigurne u tačnost podataka. Druga stvar je što je mnogim ljudima bilo potrebno mnogo sedmica da isuše svoje svoje objekte“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da se i Vladi i korisnicima veoma žuri, ali da se lokalne zajednice ne mogu pretjerano požurivati.

Inače, u Područnoj privrednoj komori Bijeljina počelo je potpisivanje prvog kontingenta ugovora po „vaučer modelu“ između privrednika i Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske, dok se u Doboju početak potpisivanja očekuje u toku dana, rečeno je u Privrednoj komori Republike Srpske.

Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević rekao je da će ugovori između privrednika banjalučke regije i Fonda solidarnosti biti potpisani sutra u Područnoj privrednoj komori Banjaluka.

On je naveo da je juče stigla prva trećina ugovora i da je za Područnu privrednu komoru Banjaluka raspoređeno 34, a područne privredne komore u Bijeljini i Doboju po 16 ugovora.

Blagojević kaže da su u Područnoj privrednoj komori Bijeljina potpisana već četiri ugovora.

„Ugovori su još juče dostavljeni privrednicima sa liste da bi se odlučili da li će potpisati“, rekao je Blagojević.

Ugovorima je definisano da će se plaćanje iz Fonda privrednim subjektima obaviti u šest mjesečnih rata nakon dva mjeseca grejs perioda.

Za učešće u takozvanom „vaučer modelu“ mogla su se prijaviti sva domaća privredna društva, a obrazac za prijavu i lista robe i usluga koje mogu biti predmet nabavke nalazi se na internet-stranici Privredne komore Republike Srpske – www.komorars.ba.

Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je plan Vlade da rebalans republičkog budžeta bude usvojen 15. jula, prije redovne skupštinske pauze 20. jula.

Cvijanovićeva je rekla da se na rebalansu radi već nekoliko sedmica, ali da je opredjeljenje Vlade da, paralelno sa obnovom od poplava, obezbijedi i budžetsku stabilnost.

„Naše opredjeljenje je da nijedna funkcija i nijedan važan projekat ne zamre i ne bude na čekanju zato što nas je zadesila ova velika nesreća. Zbog toga smo danas i odlučili da idemo u završetak projekta stambenog zbrinjavanja“, rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Govoreći o donatorskoj konferenciji za BiH u Briselu 16. jula, premijer Srpske navela je da će učestvovati na konferenciji, ali da nema pretjerana očekivanja, jer još nije izrađen dokument o procjeni štete u BiH, koji će biti osnova za utvrđivanje nivoa donacije.

„Nažalost, kao i u svemu u BiH, i tu smo došli u ćorsokak, ali se nadam da ćemo to otkočiti. Prethodno, 8. jula u Parizu imamo pripremni sastanak za konferenciju na kojem će ministar finansija pripremiti put za moje učešće na konferenciji“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da će se Fond solidarnosti puniti iz različitih izvora, od kojih će dobar dio biti povoljni međunarodni krediti, ali da se u jednom dijelu može osloniti i na donacije.

„Moramo, međutim, razumjeti da su donacije stvar koja dolazi u prvim momentima, ali nakon nekog vremena prestaju, jer se na drugim mjestima u svijetu dešavaju nesreće“, rekla je Cvijanovićeva. (Agencije)