BANJALUKA – Broj bankovnih kartica u BiH je od 2005. do 2010. godine gotovo udvostručen, dok je istovremeno vrijednost transakcija izvršenih posredstvom njih povećana 3,7 puta, podaci su Centralne banke BiH.

Naime, na kraju 2005. godine u BiH bile su 942.874 kartice, dok ih je na kraju prošle godine bilo 1.693.466, gotovo dva puta više, navodi se u podacima Centralne banke BiH.

Vrijednost transakcija u posmatranom petogodišnjem periodu povećana je 3,7 puta, sa 1,47 milijardi na 5,47 milijardi maraka. Iznos podignute gotovine na bankomatima je gotovo učetvorostručen, dok je na POS terminalima povećanje iznosilo 176 odsto.

Na kraju 2006. godine u BiH bile su 1,210.483 izdate kartice ili 18,9 odsto više u odnosu na godinu prije, u 2007. broj se već popeo na 1,528.498 uz rast od 36,3 odsto, dok je 2008. broj kartica iznosio 1,612.219 ili 5,5 više nego prethodne godine.

Rekordan broj izdatih kartica zabilježen je 2009. godine i to 1.773.758 uz rast u odnosu na prethodnu godinu od deset odsto.

Trend stalnog povećanja kartica zaustavljen je u prošloj godini, budući da ih je u odnosu na 2009. bilo manje za 4,7 odsto.

Goran Račić, predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista – SWOT, istakao je da, iako kartične transakcije dobijaju dominirajuću ulogu, dosta zaostajemo za evropskim prosjekom u ovom domenu.

“Smatram da će se u narednom periodu sve manje plaćati u gotovini, te da bi se, iako će broj izdatih kartica rasti sporije u narednom periodu, preko njih moglo obavljati između 70 i 80 odsto novčanog prometa zemlje”, procjenjuje Račić.

On je objasnio da klijenti banaka sve više uviđaju veliki broj povoljnosti, u vidu odgođenog plaćanja i opciju ulaska u minus, koje im banke nude ukoliko koriste kartice.

Radovan Bajić, direktor NLB Razvojne banke, rekao je da prostora za rast kartičnog poslovanja ima još.

“Trenutno se na plaćanje karticom više odlučuju mladi, jer njima elektronsko plaćanje nije strano. S obzirom na praktičnu stranu plaćanja karticom, smatram da će se na ovaj način ubuduće plaćati sve više”, rekao je Bajić.

On je dodao da su u BiH velike količine gotovog novca u opticaju, a s obzirom na stalan rast broja POS terminala, sada se sve više manjih transakcija plaća karticom.

“Korištenjem kartice ljudi bolje štite svoj novac od gubljenja i krađe”, navodi Bajić još jednu od prednosti korištenja kartica.

Ipak, on je ukazao da je jedna od glavnih prednosti plaćanja karticama u tome da je na jednostavan način na nju moguće prenositi velike količine novca, da ona pruža mogućnost plaćanja na rate, a stanje na računu je moguće povećati telefonskim pozivom.

Izvor Agencije