BANJALUKA – Sindikat građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS ocjenjuje da će primjena novog Zakona o poštanskom saobraćaju RS, posebno u članu 5, stavu 7, negativno uticati na funkcionisanje komunalnih sistema u Srpskoj, pošto će oko 500 radnika komunalnih preduzeća ostati bez posla.

“Provođenjem ovog zakona smanjiće se nivo komunikacije sa potrošačima, povećati troškovi poslovanja preduzeća, smanjiti dostignuti procenat naplate usluga koji sada iznosi oko 80 odsto, čime će se komunalna preuzeća i radnici dovesti u još teži ekonomsko socijalni položaj”, navodi se u saopštenju iz Saveza sindikata RS.

Sindikat podsjeća da komunalna preduzeća i sada imaju problema sa plaćanjem PDV-a na fakturisane usluge, a primjenom ovog zakona procenat naplativosti bio bi još manji, što bi se negativno odrazilo na poslovanje preduzeća u ovoj oblasti, a time i na plate zaposlenih koja su za oko 30 odsto manja od republičkog prosjeka.

Zato ovaj granski sindikat predlaže da se ne insistira na provođenju Zakona o poštanskom saobraćaju RS, nego da se u redovnoj proceduri pristupi izmjenama i dopunama ovog zakona, posebno u onom dijelu u kome se decidno nalaže da sva naplata komunalnih preduzeća mora da se obavlja putem pošte.

Portparol Ministarstva saobraćaja i veza RS Radmila Kocić kazala je da komunalna preduzeća u RS u narednih desetak dana treba da sagledaju mogućnosti saradnje sa “Poštama Srpske” u skladu sa novim Zakonom o poštanskim uslugama.

“Potom će u Ministarstvu ponovo biti održan sastanak na kojem će se razgovarati o ovoj temi”, izjavila je Kocićeva nakon sastanka ministra Nedeljka Čubrilovića i njegovog pomoćnika Vlade Prpoša sa predstavnicima komunalnih preduzeća i Privredne komore RS.

Predsjednik Udruženja preduzeća za uslužne i komunalne djelatnosti Dujo Milanko rekao je da su ova preduzeća spremna da nastave pregovore, ali da će se naći na ivici poslovanja ako se počne primjenjivati Zakon o poštanskim uslugama.

“Primjenom ovog zakona komunalna preduzeća za dva ili tri mjeseca neće biti likvidna”, rekao je Milanko.

Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić, koji je i inicirao sastanak, izjavio je ranije da je ovaj zakon dodatno opteretio privredu i da će se negativno odraziti na poslovanje svih preduzeća u RS, a naročito u sektoru komunalnih i uslužnih djelatnosti.

Đurić je naveo da su među negativnim efektima zakona povećanje troškova poslovanja po osnovu poštanskih usluga, komplikovanje najjednostavnijih procedura dostavljanja, procjena da bi samo komunalna preduzeća morala godišnje izdvajati više od šest miliona maraka, moguće otpuštanje više od 500 radnika-inkasanata u komunalnim preduzećima i očekivano smanjenje naplate komunalnih usluga između 20 i 30 odsto.

Sastanku nisu prisustvovali predstavnici “Pošta Srpske”. Direktor ovog preduzeća Jasminka Krivokuća ranije je izjavila da novi zakon ne predviđa dodatna opterećenja za privredu niti njime „Pošte Srpske“ dobijaju monopolski položaj, već sistemski uređuje ovu djelatnost u RS.

Zakon o poštanskim uslugama, koji je na snagu stupio 20. aprila, predviđa obavezu dostavljanja pismonosnih pošiljaka, uključujući račune za režije, druge račune, finasijske i druge izvještaje, te svaku drugu korespondenciju, putem poštanskog operatera.

Izvor Agencije