SARAJEVO – Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić smatra da je najveći problem u BiH nezaposlenost koja je sa 27,1 odsto najveća u regionu, navodeći kao veliki problem i činjenicu da se 46 odsto bruto nacionalnog dohotka troši na administraciju, što je neodrživo za privredu u BiH.

Kozarić je istakao da je BiH, s druge strane, umjereno zadužena zemlja sa dugom koji iznosi 26 odsto bruto nacionalnog dohotka.

“Naš spoljni dug je oko pet milijardi KM, što jasno govori da ima prostora i za novo zaduživanje, ali da se ne ode u budžetsku potrošnju, nego da se ide u investicije kako bi se otvarala nova radna mjesta, upravo da bi se smanjila visoka nezaposlenost”, naveo je Kozarić.

On je za internet portal “reci.ba” izjavio da Centralna banka definiše i kontroliše provođenje monetarne politike, uspijeva da upravlja službenim deviznim rezervama ostvarenim izdavanjem domaće valute, kao i da pomogne i održi platne i obračunske sisteme.

Govoreći o mogućnosti poboljšanja situacije u BiH, Kozarić je istakao da je energetski sektor još otvorena šansa za BiH, pojašnjavajući da se u BiH koristi samo 39 odsto vodnih potencijala.

On je podsjetio da je Vlada Federacije BiH najavila nastavak privatizacije nekih državnih preduzeća koja imaju značajan dio učešća državnog kapitala, naglasivši da treba što prije ući u ove reforme.

Kozarić je istakao da je jedan od onih koji se javno bori i zastupa tezu da ekonomija treba da bude u prvom planu, a da politika treba da bude “negdje drugo”, navodeći da su, nažalost, u BiH još politička pitanja na stolu, a da je ekonomija je negdje u drugom planu.

“Ekonomija, u stvari, čeka reforme i određeni ambijent da bi mogla da daje rezultate i da nezaposlenost bude manja, jer ona jeste stvarno najgori makroekonomski pokazatelj za BiH”, rekao je guverner Centralne banke BiH.

Kozarić je ocijenio da se nedovoljno vodi polemika o ekonomskim pitanjima i da u BiH toga treba biti mnogo više.

Izvor Agencije