BANJALUKA – Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izrazio je očekivanje da će banke koje su plasirale kredite vezane za švajcarski franak prihvatiti predložene preporuke koje bi korisnicima tih zajmova olakšale otplatu.

Kozarić vjeruje da će banke prepoznati da će im usvajanje preporuka Stalnog odbora za finansijsku stabilnost dugoročno donijeti korist.

"Banke će time možda kratkoročno imati troškove, ali oni, ipak, nisi toliki da ih banka ne može preuzeti na sebe, jer klijenti ovaj put moraju biti u fokusu pažnje. Nadam se da će banke prepoznati svoju društvenu odgovornost na čemu stalno potenciram", kazao je Kozarić.

Stalni odbor za finansijsku stabilnost, koji čine predstavnici državnih i entitetskih finansijskih institucija pod predsjedavanjem guvernera Centralne banke BiH, u četvrtak je preporučio bankama da korisnicima kredita u francima fiksiraju kurs KM u odnosu na "švajcarac" (CHF) na nivou od 31. decembra 2010, u iznosu od oko 1,57 KM.

Razlika do stvarnog kursa obračunavala bi se i posebno evidentirala (balon kredit) sa kamatom koja će biti definisana u dogovoru sa bankama, a čija bi otplata slijedila nakon otplate glavnog kredita, najduže do pet godina. Finansijske kuće su, takođe, pozvane da razmotre mogućnost smanjenja kamatne stope za stambene kredite izražene u francima.

Bankama je ostavljen rok do 25. avgusta da se o tome odrede, za kada je u Banjaluci i zakazan novi sastanak Odbora.

Građanima koji su proteklih godina dizali kredite vezane za franak proteklih mjeseci stižu za otplatu znatno veće rate zajmova nego u vrijeme dobijanja zajma zbog snažnog rasta švajcarske monete na svjetskom monetarnom tržištu. To je mnogim kreditnim dužnicima otežalo otplatu rata čije je učešće u mjesečnoj plati povećano sa jedne trećine na jednu polovinu.

Građanima i firmama u BiH je, prema zvaničnim podacima, podijeljeno ukupno 672,7 miliona KM kredita izraženog u "švajcarcu".

Kozarić kaže da su o tom problemu na njegovu inicijativu već sedam dana vođeni razgovori sa državnim i entitetskim ministrima finansija, a zatim i sa bankarima.

"Pokušali smo da iznesemo model koji će biti olakšanje ove situacije za građane i sada zavisi da li će ga banke prihvatiti, odnosno osjetiti potrebu da svojim klijentima izađu u susret, a ne da kao pojedine 2009. neselektivno primjenjuju određene mjere", istakao je Kozarić.

On smatra da u tom postupku, ipak, treba da se odvoje klijenti koji su podizali stambene kredite izražene u CHF i ne svojom krivicom zapali u probleme, možda i zato što im bankarski službenici nisu objasnili potencijalne rizike.

Slavica Injac, direktor Agencije za bankarstvo RS, takođe je izrazila nadu da će se sa bankama 25. avgusta postići konačni dogovor.

"Mi nemamo mogućnost da bankama tako nešto naredimo i najbolje je sačekati sedam dana da vidimo kakav će biti njihov odgovor. Ja se nadam da će biti pozitivan", kazala je ona.

Vlada Hrvatske i tamošnji bankari u srijedu su, takođe, dogovorili fiksiranje kursa kune za franak, te utvrdili kamatu za balon kredit od 3,95 odsto. Iako domaći zvaničnici o balon kreditu ne žele javno polemisati, saznajemo da se na sastanku u Sarajevu upravo raspravljalo o kamati približnoj onoj u Hrvatskoj.

Hypo Alpe Adria banka analizira preporuke

U Hypo Alpe Adria banci u BiH kazali su da razmatraju pomenute preporuke i sagledavaju sve aspekte njihove eventualne primjene u šta je uključena cijela Hypo grupacija.

Ukazujući da je sprovođenje navedenih preporuka tehnički vrlo zahtjevno i komplikovano, u Hypo banci navode da je, sa druge strane, potrebno analizirati i njihove efekte na klijente, te prednosti i nedostatke.

"Banka je dužna da vodi računa o uticaju ovih mjera na njeno cjelokupno poslovanje. U svakom slučaju, nova sjednica SOFS-a će biti održana naredne sedmice, kada se može očekivati više informacija", zajednički ističu u upravama Hypo banaka u Banjaluci i Mostaru.

U Hypo banci, pored toga, navode da su i do sada davali mogućnost klijentima da izvrše reprogram, kao i konverziju postojećih kreditnih obaveza.

Izvor Agencije