VAŠINGTON – Ministar finansija RS, Aleksandar Džombić, izjavio je da je kredit Svjetske banke za podršku budžetu Srpske u ovoj godini, u iznosu od oko 60 miliona KM, efektivan i da može biti realizovan do kraja novembra.

– Iskoristili smo priliku da na marginama redovnog godišnjeg sastanka Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu obavimo niz sastanaka s predstavnicima ove dvije međunarodne finasijske instutucije, posebno u kontekstu realizacije kreditne podrške budžetu RS u ovoj godini. Nema nikakvih smetnji za povlačenje sredstava, kredit postaje efektivan i možemo ga realizovati do kraja novmebra – naglasio je Džombić.

Što se tiče četvrte tranše Stend baj aranžmana u iznosu od 38 miliona evra, Bord direktora MMF-a zasjedaće 15. oktobra kada bi trebalo da odobri sredstva.

– Riječ je o iznosu od oko 27 miliona maraka za RS, a realizacija ovih sredstava može se očekivati najkasnije do novembra – rekao je Džombić.

Govoreći o redovnom godišnjem sastanku MMF-a i Svjetske banke, ministar finansija RS je rekao da su se na ovogodišnjoj skupštini čule konkretnije procjene po pitanju svjetske ekonomske krize i ova godina je procijenjena kao godina oporavka svjetske ekonomije.

– Na bazi podataka MMF i Svjetske banke, svjetska privreda bi u 2010. godini trebalo da zabilježi pozitivnu stopu rasta, ali samo nešto iznad nule. Navedeni su primjeri veoma dobrog oporavka i visokih stopa rasta južnoameričkih i azijskih privreda, kao i kineske, a veoma dobri rezultata uočeni su kod nekih afričkih privreda, dok veoma težak i spor oporavak bilježi privreda SAD – rekao je Džombić. On je dodao da su, i pored vraćanja rasta svjetskih privreda, procjene za budući period veoma oprezne i skromne.

– Procjenjuje se uspjehom ako se ostvari rast od dva i po odsto u narednih pet do pet i po godina i ukoliko se deficit u idućoj godini smanji za jedan procentni poen – naglasio je Džombić.

Ministar finansija RS predvodio je zvaničnu delegaciju BiH na redovnom godišnjem sastanku Svjetske banke i MMF-a koji je završen juče.

Šta nas čeka u budućnosti

Najveći izazov za budući period, pored sporog rasta privreda, i veoma visoka stopa nezaposlenosti u svijetu, posebno što projekcije pokazuju da će u narednom periodu od deset godina na svjetsko tržište rada ući 400 miliona ljudi. Osim nezaposlenosti, koja definitivno predstavlja najveći izazov u budućem periodu, ukazuje se na još nekoliko bitnih izazova, a prije svega na održivost penzionih sistema širom svijeta. Ocjena je da bi gotovo sve zemlje trebalo snažno da se angažuju da se u okviru neophodnih reformi u narednom periodu obezbijede održivi penzioni sistemi, istakao je Džombić. On je dodao da se kao veliki izazov smatra i slab oporavak tržišnog kapitala, posebno kriza tržišta dužničkih hartija od vrijednosti i s tim povezani izazov upravljanja državnim dugovima.

Izvor Agencije