BANJALUKA – Industrijska proizvodnja u RS smanjena je u januaru za jedan odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u oblasti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i parom i klimatizacije zabilježen je rast od 11,9 odsto, ali on nije mogao da nadomjesti značajan pad u preostale dvije grane industrijske proizvodnje.

Prerađivačka industrija je imala pad od 9,8 odsto, dok je u sektoru vađenja rude i kamena proizvodnja smanjena za 6,3 odsto. Posebno zabrinjava veliki pad u prerađivačkoj industriji, koja bi trebalo da bude motor industrijskog rasta.

Direktor Sektora granskih udruženja pri Privrednoj komori RS Pero Ćorić smatra da razvoj industrije sputavaju sistemski problemi, a najveći je nepovoljan poslovni ambijent koji se ogleda u velikim fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima privrede.

– Industrijska proizvodnja je najugroženiji privredni sektor u Srpskoj jer privredna opterećenja podignuta 2010. godine nisu ni blizu smanjena, a odlukama vlasti privredi se daju samo mrvice – istakao je Ćorić.

Govoreći o problemima sa kojima se industrija suočava, Ćorić je naveo da je energetski sektor opterećen viškom radnika u termoelektranama i hidroelektranama, dok je u privatnom sektoru prisutan visok nivo sive ekonomije.

– Privrednici bježe u sivu zonu, jer ne mogu da se nose sa velikim opterećenjima. Neophodne su sistemske reforme u pravcu fiskalnih i parafiskalnih rasterećenja kako proizvođači ne bi bježali u sivu ekonomiju zbog velikih nameta koji im onemogućavaju rentabilno poslovanje – kazao je Ćorić navodeći da se bez toga ne može očekivati značajniji rast industrijske proizvodnje.

Broj zaposlenih u industriji RS veći je za 1,7 odsto u 2014. u odnosu na 2013. godinu. Broj zaposlenih u oblasti vađenja rude i kamena porastao je za 5,7 odsto, u oblasti snabdijevanja električnom energijom, gasom i parom za četiri, a u prerađivačkoj industriji za 0,9 odsto. (Agencije)