BEOGRAD – Srbija će zbog krize dugova i problema likvidnosti u narednih nekoliko godina teško doći do privrednog rasta, ali će to biti izvodljivo ukoliko bude moguć reprogram dugova i početak investicionog ciklusa u 2015. godini, smatraju stručnjaci biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Autori tog časopisa su, na predstavljanju najnovijeg broja, ocenili da je potrebno, uz asistenciju MMF-a, sačiniti program i pristupiti pregovorima o refinansiranju određenih dugova, kako u pogledu kamata, tako i rokova otplate.

Među pretpostavkama za realizaciju privrednog rasta, zasnovanog na povećanju izvoza u narednim godinama, je i najavljeno aktiviranje obe visoke peći u Smederevu, zatim aktiviranje pune proizvodnje hemijskog kompleksa, pozitivna dinamika u automobilskoj industriji, održavanje rasta izvoza prehrambene industrije i njegovo ubrzanje.

Prema ovom scenariju, rast investcija u 2016. i 2017. godini bio bi između sedam i osam procenata, dok je kurs evra kalkulisan tako da prati rast domaćih cena, pa će ove godine prosečan devizni kurs iznositi 117,3 dinara a 2017. godine 130,9 dinara.

Prema optimističkom cenariju mogućeg privrednog rasta, do 2017. godine trebalo bi očekivati pad deviznih rezervi, što bi moglo da ugrozi likvidnost, i da dovede do deprecijacije i inflacije, a ona kao dugoročni efekat ima privrednu stagnaciju.

Plan otplata dosadašnjih zaduženja u pojedinim godinama posebno je opterećen dospećem emitovanih papira na naplatu, ukazali su stručnjaci MAT-a.

Reforma javnih preduzeća će biti glavni izazov za Vladu Srbije u postizanju fiskalne konsolidacije, izjavio je danas urednik MAT-a Vladimir Vučković, dodajući da javna preduzeća prave tolike troškove da nijedna ušteda u platama i penzijama to ne može da nadoknadi.

"Vreme curi. Na pragu smo sledeće godine a nemamo konkretne planove za promene u tim preduzećima iz kojih bi se videlo na koji način će biti postignute neophodne uštede", rekao je Vučković.

Po njegovom mišljenju, vlada će sledeće godine morati da donese odluke o povećanju cena proizvoda i usluga koje isporučuju javna preduzeća, o promeni menadžmenta, kao i o tome šta će ta preduzeća da rade kada im korisnici ne plaćaju robu ili usluge. (Agencije)