BANJALUKA – Menadžeri kompanija u RS, posebno onih u većinskom državnom vlasništvu, uglavnom izbjegavaju rizične poslovne odluke neophodne za razvoj poslovanja, zbog čega su ta preduzeća osuđena na stagnaciju i postaju tržišno nekonkuretna.

Rečeno je to na dvodnevnoj radionici “Nadgledanje upravljanja rizikom i odbori direktora”, koji je održan Banjaluci, u organizaciji Banjalučke berze i Međunarodne finansijske korporacije (IFC).

Milan Božić, direktor Banjalučke berze, kazao je da kompanije koje ne preuzimaju poslovne rizike ne mogu stvoriti novu vrijednosti za zaposlene, svoje akcionare niti za društvo.

On ukazuje da je svaki novi projekat, proizvod ili usluga koju kompanija želi da ponudi na tržištu povezana s rizicima i da upravo ovaj seminar za menadžere i članove upravnih odbora najvećih akcionarskih društava u RS služi za unapređenje njihovih spoznaja i vještina u upravljanju rizicima.

“U preduzećima u RS, pogotovo u većinskom državnom vlasništvu, nastoji se što više izbjeći rizik i inicijative kojim bi se unaprijedilo poslovanje i zato ne postoji mnogo razvojnih projekata. To čak predstavlja i veći problem od toga da preduzeća ne obraćaju pažnju na rizike i srljaju u gubitke”, rekao je Božić.

Olivijero Rođi, stručnjak IFC-a za korporativne finansije, koji je jedan od predavača na radionici, kazao je da učesnike seminara upoznaju s kulturom preuzimanja rizika, u sklopu kampanje koju širom svijeta sprovodi Svjetska banka.

“Na tržištima u nastajanju, kao što je BiH, menadžeri se najčešće suočavaju s političkim, investicionim i upravljačkim rizicima, i mi pokušavamo da im pomognemo da ekonomski prežive u takvim uslovima”, kazao je Rođi.

Izvor Agencije