BANJALUKA – Stanje u većem dijelu preduzeća u metalskoj industriji u RS je dosta pozitivno, ali u pojedinim, poput “Unisa” iz Dervente, “Trudbenika” iz Doboja, te bijeljinskog “Panaflexa”, postoje veliki problemi zbog kojih radnicima plate kasne i po osam mjeseci, dok im obaveze za doprinose ne uplaćuju godinama.

Ocjena je to Republičkog odbora Granskog sindikata metalske industrije i rudarstva koji je zasjedao u Banjaluci. U "Unisu" iz Dervente, koji zapošljava preko 500 radnika, a koji više od četiri mjeseca ne rade, imaju preko osam neisplaćenih plata i neuplaćenih obaveza radnicima.

"Tu je i ‘Trudbenik’ iz Doboja, gdje se takođe kasni s platama i gdje obaveze nisu uplaćivane niz godina unazad", kazao je Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva. Dodaje da je alarmantno i u "Panaflexu", gdje je 39 radnika proglašeno viškom.

"Imali smo radne sastanke i očekujemo da do kraja marta za te radnike budu uplaćene obaveze na plate kako bi na birou rada mogli da ostvare svoja prava", kazao je Peulić, dodajući kako se pozitivni primjeri mogu vidjeti u preduzećima poput "EFT Stanari", "Carmeuse" iz Doboja, kao i zvorničkoj "Alumini". Nije dobro ni u banjalučkoj Livnici "Jelšingrad", gdje, prema riječima Drage Božića, predsjednika jednog od dva sindikata koji djeluju u ovoj fabrici, poslodavac želi da sa sve manje radnika ostvari što veću zaradu.

"Od preduzeća koje je zapošljavalo 1.600 radnika, ostalo nas je 220, a izgleda da će nas biti još manje. Posla imamo više nego ikad, dodali su nam 100 tona čelika više, a pred Novu godinu otpušteno je 20 radnika kao tehnološki višak", kazao je Božić dodajući kako je prosječna plata u ovoj fabrici ispod republičkog prosjeka, a da poslodavci nemaju namjeru da razgovaraju o novoj cijeni rada. On nije isključio ni mogućnost protesta. Sa druge strane, dobre vijesti dolaze iz Zvornika, gdje se, prema riječima Radenka Smiljanića, predsjednika Sindikata u "Alumini", stanje u ovom preduzeću nakon kriznog perioda popravlja.

"U trenutku stečaja ‘Birča’ bili smo došli u poziciju da imamo 304 radnika koji bi trebalo da ostanu na ulici, ali smo uspjeli da napravimo tim koji je iz bezizlazne situacije koliko-toliko preduzeće stavio na noge", kazao je Smiljanić. Kako je rekao, u dogovoru s menadžmentom u planu je da krajem marta bude potpisan pojedinačni kolektivni ugovor, a putem kojeg će se pokušati doći i do većih plata.

Dragan Ilić, direktor "Kosmosa", ujedno i domaćin sastanka, nije imao ništa novo da kaže u odnosu na ono što je i ranije bilo poznato, a to je da zasad nema velikih poslova i ugovora za giganta koji je prije rata zapošljavao oko 1.600 ljudi.

"Zaustavili smo naš pad i idemo lagano prema vrhu, ali specifični smo po tome što je naš proizvod usluga", kazao je on dodajući kako pregovori u vezi s partnerstvom s američkom firmom "Howel", o kojoj je ranije bilo pomena, još nisu ni počeli.

Štrajk u "Dalekovodu"

U tvornici konstrukcija i stubova "Dalekovod" iz Rudanke, kod Doboja, proizvodnja je obustavljena 28. februara, a mnogobrojni štrajkovi nisu dali nikakve rezultate, tako da su računi preduzeća blokirani, a radnici se žale da im Uprava tvornice duguje deset plata.

"Sada radnici traže, normalno, što se i ja slažem, da se organizuje viši protest izlaskom na ulice", rekao je Milorad Lazić, predsjednik Sindikata TKS. Radnici su najavili i štrajk glađu.

Izvor Agencije