ZAGREB – Paket reformskih mjera koji hrvatska Vlada mora da predstavi u Briselu do kraja aprila još nije dogovoren, kaže premijer Zoran Milanović, ali ističe da Vlada kontinuirano smanjuje deficit i javnu potrošnju.

Do kraja aprila Vlada mora prezentovati Evropskoj komisiji paket mjera za ispravljanje makroekonomskih neravnoteža, koji će se potom razmatrati u maju.

Komisija je, naime, krajem februara utvrdila u Hrvatskoj, drugu godinu zaredom, postojanje prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, koje zahtijevaju odlučnu političku akciju i specifični monitoring.

Na pitanje novinara da li je Vlada dogovorila paket mjera koje će predstaviti Komisiji, Milanović je kazao da još nije.

„To je evropski semestar, koji je opet povezan s Procedurom prekomjernog deficita. Hrvatska ima nešto prekomjernog deficita, tražiću isti tretman koji je dat i drugim državama koje su godinama u tim procesima.“

„I ne bojim se ničega, radimo posao, smanjujemo deficit, smanjujemo javnu potrošnju i nama skoro sav deficit odlazi na otplatu kamata, dakle blizu smo primarnog budžetskog suficita“, rekao je Milanović.

Premijer je dodao da se sa budžetom ne ide u deficit da bi se finansirali novi troškovi, već da se zemlja sad polako razdužuje. Istakao je i da je jedan dio te priče i monetizacija javnog duga autoputeva.

„Još jednom naglašavam, mi od monetizacije nismo odustali. Odustali smo od modela A monetizacije za koji i dalje smatram da je dobar i koristan za Hrvatsku, da nije štetan i da je pametno promišljen“, izjavio je Milanović.

Milanović je u prošli petak izjavio da se odustalo od modela A monetizacije hrvatskih autoputeva i da će se one dati na upravljanje penzionim fondovima i zainteresovanim građanima.

PDV podigao hrvatski budžet za 117,7 miliona evra

Porez na dodatu vrijednost (PDV) napunio je hrvatski budžet od početka godine sa čak 900 miliona kuna (117,7 miliona evra), što je rast od oko 13 odsto na godišnjem nivou.

Ukupni prihodi budžeta od 1. januara do 14. marta 2014. iznosili su 17,2 milijardi kuna (2,2 milijarde evra), dok je u istom periodu ove godine u državnoj blagajni završilo čak 18,1 milijardi kuna (2,3 milijarde evra), rekao je danas novinarima direktor Poreske uprave Boris Šuvak, ističući da je to prvenstveno rezultat rada vlade na mjerama podsticanja privrednih djelatnosti.

U Poreskoj upravi ističu da tako veliki rast prihoda nije rezultat jedne ili nekoliko velikih uplata nego da su rasli kontinuirano iz mjeseca u mjesec.

Poseban naglasak Šuvak je stavio na organizacije koje će od aprila postati posebna meta poreskih inspektora, dodajući da će bez milosti kažnjavati prvenstveno one koji ilegalno obavljaju ugostiteljske djelatnosti i imaju neprijavljene radnike.

U evidencijama Uprave je 42.968 aktivnih organizacija koje zapošljavaju 11.869 radnika. U registru neprofitnih organizacija, koji vode Ministarstvo finansija, služba za državno računovodstvo i računovodstvo neprofitnih organizacija, na dan 17. marta ove godine nalazi se 29.742 organizacije. (Agencije)