TREBINJE – Realizacijom projekta Hidroelektrane ”Dabar” neće biti ugrožen sistem nizvodnih voda na području Bregave, Bune i Bunice prema Federaciji BiH, izjavila je direktorka ”Elektroprivrede RS” Branislava Milekić.

”Radićemo i ubuduće vrlo stručno i oprezno, i dokazati da nećemo ugroziti sistem nizvodnih voda”, rekla je Milekićeva.

Ističući veliku korist od ovog projekta, Milekićeva je izrazila nadu da neće postojati razlozi da se ne dobiju saglasnosti i potrebne ekološke dozvole od federalnih organa, te da će ovaj projekat bitno uticati na regionalnu saradnju kako elektroprivreda RS i Hrvatske, tako i elektroprivreda Srpske i Herceg-Bosne.

Ona je dodala da je Vlada Srpske dodijelila koncesiju ”Elektroprivredi RS” i ”Hidroelektranama na Trebišnjici” sa ciljem da osnuju zajedničko koncesiono preduzeće koje će dalje razvijati projekat Hidroelektrane ”Dabar”. To preduzeće je i osnovano prije dvadesetak dana, a direktor će biti raniji ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Radivoje Bratić.

Milekićeva je podsjetila da je ”Elektroprivreda RS” završila značajnu fazu projekta “Gornji horizonti”, te između ostalog, izradila studiju ekonomske opravdanosti i na osnovu tih dokumenata Vlada je utvrdila javni interes.

“Elektroprivreda RS je kadrovski i materijalno osposobljena da realizuje ovaj projekat, uz korištenje kreditnih sredstava”, istakla je Milekićeva i najavila da će ”Elektroprivreda” u narednom periodu raditi građevinske i istražne radove koji za uslov imaju izradu idejnog projekta.

U ”Elektroprivredi RS” ranije je potvrđeno da se početak pripremnih radova za izgradnju Hidroelektrane ”Dabar”, prvog novog postrojenja u velikom hercegovačkom hidroenergetskom sistemu ”Gornji horizonti”, očekuje u drugoj polovini ove godine.

Investicija vrijedna 180 miliona evra predviđa četvorogodišnju izgradnju Hidroelektrane ”Dabar”, instalisane snage 159 megavata, uz projektovanu prosječnu godišnju proizvodnju električne energije od 251 gigavat-časova.

U Upravi ”Elektroprivrede RS” su naveli da bi se finansiranje izgradnje Hidroelektrane ”Dabar” odvijalo obezbjeđenjem kreditnih sredstava od 75 odsto i vlastitih sredstava osnivača od 25 odsto.

Studijska i terenska istraživanja mogućnosti korišćenja energetskog potencijala ”Gornjih horizonata”, kojima pripada i Hidroelektrane ”Dabar”, počela su prije gotovo 40 godina.

Osnove aktuelne koncepcije korišćenja voda ”Gornjih horizonata” na pravcu Gatačko polje – rijeka Zalomka – Nevesinjsko polje – Dabarsko polje – Fatničko polje – akumulacija Grančarevo, ustanovljene su još 1976. godine.

Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je u Trebinju da će realizacija projekta “Hidroelektrana Dabar” značajno doprinijeti energetskoj stabilnosti, i omogućiti da se Srpska snažnije pojavi na regionalnom energetskom tržištu.

Dodik je podsjetio da je investicija vrijedna oko 180 miliona evra, od čega će ”Elektroprivreda RS” i ”Hidroelektrane na Trebišnjici” izdvojiti oko 40 miliona maraka, dok će preostala sredstva biti obezbijeđena iz kreditnih aranžmana.

“Ovo je početak opsežnog projekta, čiji je rok za izgradnju četiri i po godine”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade Republike Srpske, izražavajući uvjerenost u uspješnu realizaciju ovog projekta.

Premijer Srpske Aleksandar Džombić rekao je da ovaj petogodišnji projekat ima višestruk značaj jer će omogućiti zapošljavanje oko 1 700 ljudi i efikasnije upravljanje vodama i poljoprivrednim zemljištem, te promijeniti privredna kretanja u Hercegovini.

Da bi bio još efikasniji i u cijelosti zaokružen elektroenergetski sistem u Srpskoj, potrebno je izgraditi još četiri hidroelektrane, i to HE ”Dabar”, HE ”Nevesinje”, HE ”Bileća” i ”Dubrovnik dva”.

Ministar industrije, energetike i razvoja RS Željko Kovačević rekao je da će resorno ministarstvo podržati ovaj projekat kako bi bio uspješno realizovan.

Izvor Agencije