GRADIŠKA – Farmeri i proizvođači mlijeka u BiH, nezadovoljni brigom države o zaštiti domaće proizvodnje, kao i zbog činjenice da nadležni nisu uveli prelevman na uvozno mlijeko, blokirali su juče carinski terminal u Gradišci, kako bi spriječili njegov dalji uvoz.

Iako je plan bio da se blokade postave na pet carinskih terminala, iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH su nam kazali kako im je to juče do 15 sati pošlo za rukom samo u Gradišci, dok se kretanje robe na terminalima u Orašju, Bijači i Gorici odvijalo nesmetano, kao i u Izačiću, nakon jednočasovne blokade.

Na carinski terminal u Gradišci, predvođeni Vladimirom Usorcem, predsjednikom Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS, farmeri su došli s oko 40 traktora, koje, kako su poručili, neće skloniti sve dok se njihovi zahtjevi ne ispune.

Prije svega, tu misle na prelevman od 0,72 KM, kojim bi bila oporezivana svaka litra uvezenog mlijeka, a s kojim bi, kako su ocijenili, njihovo mlijeko bilo ravnopravno s onim iz EU, koje je visokosubvencionisano.

"Sada imamo između 35 i 40 miliona litara mlijeka viška na našem tržištu i ono se ne može prodati zbog visokosubvencionisanog mlijeka iz inostranstva. Priče kako imamo smanjen uvoz ne stoje. Ako imamo smanjen uvoz i povećan izvoz, odakle nam mlijeko na lagerima kada proizvodnju nismo povećavali", upitao se danas Usorac.

Kako je rekao, EU stvara veliki pritisak da svoje mlijeko, koje zbog sankcija više ne može da izveze u Rusiju, plasira na tržište BiH.

"Naše zahtjeve sada proširujemo. Tražimo da se ukinu tri carinska prelaza, i to Gorica, Izačić i Orašje, kao i da se u budžet uvrsti plavi dizel. Vlast će svaka tri dana dobijati po jedan novi zahtjev", kaže Usorac.

Mlijeko iz uvoza ujedinilo je farmere iz cijele BiH, pa se mljekarima iz RS u Gradišci pridružio i Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka FBiH.

"Ovdje smo da tražimo svoja prava i nereda neće biti, ali nećemo dozvoliti da se mlijeko boji u tri boje po nacionalnom ključu jer je ono iste boje i jer svi imamo iste probleme", kazao je Nikšić.

Borbu domaćih proizvođača s onima u Evropi uporedio je s borbom između nižerangiranog fudbalskog kluba i prvoligaša jer evropski farmeri imaju skoro 13 puta više podsticaja nego oni u BiH. Farmerima su danas podršku pružile u Unija udruženja poslodavaca RS, Asocijacija poslodavaca FBiH, kao i udruženja proizvođača mlijeka iz cijele BiH.

Kao jedan od posljednjih pokušaja da mljekari odustanu od blokada bio je i sastanak, koji je održan u utorak u Sarajevu između zvaničnika RS, Federacije BiH i čelnih ljudi nadležnih bh. institucija, gdje je najavljeno nekoliko konkretnih poteza za poboljšanje njihovog položaja, ali kako se to danas ispostavilo, mljekari im nisu povjerovali. (Agencije)