SARAJEVO – Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ne mogu da iznesu Izvršnom odboru šesti pregled u okviru stendbaj – aranžmana sa BiH zbog odluke Doma naroda parlamenta BiH da odgodi razmatranje izmjena i dopuna Zakona o akcizama, rekao je rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atojan.

On je rekao da će konkretni uslovi za narednu tranšu biti predmet razgovora, koji će biti vođeni u drugoj polovini maja tokom posjete misije MMF-a.

„Očekujemo da vlasti ostvare snažan napredak u pogledu svih reformskih obaveza koje su preuzele u pismima namjere, kako bi MMF ponovo počeo finansirati BiH. To uključuje i usvajanje zakona kojim će se harmonizovati stope akciza na različite duvanske proizvode“, rekao je Atojan za „Oslobođenje“.

On je naveo da je trenutna osnovna kamatna stopa otplate sredstava iz stendbaj – aranžmana 1,12 odsto, rok otplate pet godina, uključujući tri godine grejs perioda.

Atojan je istakao da su kašnjenja i odgađanja dogovorenih reformskih politika zaustavile doznačavanje sredstava od MMF-a, što je uzrokovalo znatno smanjenje likvidnosti javnih finansija u oba entiteta.

„Budžet Federacije BiH usvojen je pod pretpostavkom da će dobiti oko 302 miliona KM iz stendbaj – aranžmana. Taj iznos čini oko 36 odsto budžetskih izdvajanja za plate, socijalna davanja i subvencije. Problem smanjenja likvidnosti je jednak i za budžet Republike Srpske“, rekao je Atojan.

Ukoliko se ova odgađanja nastave, kaže Atojan, entitetske vlade će morati da traže alternativne izvore finansiranja da bi nastavile da ispunjavaju svoje obaveze.

„Naša misija će se vratiti u Banjaluku i Sarajevo u narednim danima da bi razgovarala o tome kako MMF može i dalje podržavati BiH. Očekujemo da vlasti ostvare snažan napredak u pogledu svih reformskih obaveza“, rekao je Atojan i dodao da MMF može da podrži samo snažne politike.

Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se Republika Srpske ne oslanja previše na aranžman sa MMF-om.

„Ako ga bude – dobrodošao je, ali u suštini vraćamo sredstva koja smo ranije uzeli. Za ovu godinu se 90,1 milion KM više vraća nego što se uzima sredstava, što znači da se naš dug smanjuje i da nije tačno ono što kaže opozicija da se koriste određena zaduženja za krpljenje budžetskih rupa“, rekla je novinarima u Banjaluci Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da je aranžman sa MMF-om postao sporan u trenutku kada su neki uslovi, među kojima i izrada novog zakona o radu, postali tvrdo definisani.

„To nije samo naše mišljenje, već i Federacije BiH. Vlada Republke Srpske je uradila svoj dio posla kako bi mogla povući tranšu MMF-a, a cijeli aranžman postao je upitan zbog nedjelovanja institucija BiH“, kaže Cvijanovićeva.

Ona kaže da ne zna hoće li biti nekog dodatnog političkog uslovljavanja MMF-a.

Premijer Srpske je ocijenila da je netačno i kada opozicija kaže da su sredstva od „Elektroprenosa BiH“ nestala ko zna gdje.

„To znači da oni ne razumiju ni budžetski sistem, ni šta se dešava sa novcem koji dolazi u budžet i sa sredstvima koja su iz njega upućena korisnicima. Sredstva od` Elektroprenosa BiH` su utrošena u poljoprivredu, kao i za podsticaj izvozu“, pojasnila je Cvijanovićeva. (Agencije)