BANJALUKA – Na računima profitabilnih preduzeća u RS, prema grubim procjenama, nagomilao se “mrtvi” kapital u iznosu od oko 27 miliona KM po osnovu dividende akcionara koji je nikada nisu povukli.

U Upravi "Telekoma Srpske", najprofitabilnijoj kompaniji u RS, potvrdili su da u svojim bilansima kao obavezu preduzeća vode čak 18,7 miliona KM sredstava od zagarantovane, a neisplaćene dividende akcionarima.

"Ta sredstva nismo mogli isplatiti zbog nepotpunih podataka o akcionarima. Riječ je o fizičkim i pravnim licima koja posjeduju akcije ‘Telekoma’, a nisu se evidentirali kod nas. Ne bih spekulisala o njihovim razlozima, možda uopšte ne znaju da imaju akcije u ‘Telekomu’ ili posjeduju mali broj akcija pa smatraju da je dobijeni novac zanemarljiv", kazala je Jasmina Lopičić, izvršni direktor "Telekoma Srpske" za finansije.

Ona napominje da se njihovi akcionari mogu evidentirati u kontakt centrima kompanije, ukazujući da će svakome ko dokumentuje da posjeduje akcije "Telekoma Srpske" biti isplaćena dividenda.

Procjena o ukupnoj "zamrznutoj" dividendi u RS dobijena je na osnovu učešća "Telekoma Srpske" od 68 odsto u svim dosadašnjim isplatama profita akcionarskih društava. Prema proporcionalnom izračunu, akcionari su uskraćeni za čak 4,5 odsto od ukupno isplaćene dividende u novcu u RS koja je od 2003. godine premašila zbirni iznos od 600 miliona KM

Stručnjaci za korporativno upravljanje smatraju da fenomen "uspavanih" akcionara leži, prije svega, u samom modelu vaučerske privatizacije kroz koji su građani besplatno sticali vlasnički kapital u preduzećima. Na taj način je, ukazuju, nastala armija neinformisanih akcionara koji i ne znaju da mogu zaraditi novac uspješnim poslovanjem firmi u koje su ulagali vaučere.

U Savezu udruženja malih akcionara RS kažu da se taj problem mora riješiti na institucionalan način kroz odredbe zakona o zaštiti malih akcionara kojeg odranije predlažu.

"Mi nemamo resursa da dopremo do svakog posebnog akcionara kako bismo ga uputili u njegova prava zbog čega to mora biti briga države. Mali akcionari posjeduju trećinu vlasništva privrede i evidentno je da postoji veliki broj neupućenih i nezaštićenih akcionara zbog čega i tražimo usvajanje posebnog zakona koji bi na sveobuhvatan način riješio njihov status, prava i obaveze", ističe Nebojša Jugović, predsjednik Saveza udruženja malih akcionara RS.

Miodrag Jandrić, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS, kaže da im preduzeća do sada nisu iznosila problem "mrtve" dividende zbog čega se ona nije ni našla na njihovom dnevnom redu.

Prema njegovoj ocjeni, riječ je o složenom problemu koji je nezamisliv u zemljama sa razvijenom korporativnom i investicionom kulturom, a kod nas je nastao kako zbog masovne vaučerske privatizacije, tako i zbog raseljavanja stanovništva, ali i smrti akcionara.

"Ključni problem je neznanje, pa tako, na primjer, nasljednici akcionara koji je preminuo često ne postave pitanje tog vlasništva prilikom ostavinske rasprave na sudu", kaže Jandrić.

On se slaže sa mišljenjima analitičara da bi jedno od mogućih rješanja bilo zakonsko obavezivanje sudova da prije ostavinske rasprave od Centralnog registra hartija od vrijednosti zatraže provjeru da li je pokojnik imao akcije, dok bi problem nezainteresovanih i raseljenih akcionara bilo potrebno detaljnije sagledati.

Izvor Nezavisne novine