DOHA/BANJALUKA – Grupa građevinskih radnika iz BiH angažovanih u Kataru optužila je hrvatsku firmu “Al Doha Manpower Agency” za nehumane uslove rada i kršenje osnovnih radničkih prava zbog čega su protiv poslodavca podnijeli i prijave katarskom sudu.

Nekoliko radnika od ukupno 250 bh. građevinaca koji mjesecima grade ogromno stambeno naselje u Dohi, glavnom gradu Katara, koji su zahtijevali anonimnost, tvrde da svi rade na crno i bez sklopljenog ugovora o radu.

Poslodavac im, priznaju, redovno isplaćuje plate i topli obrok, ali im je, navode, oduzeo pasoše, pa su mnogi radnici preplašeni i ne smiju javno iznijeti svoje negodovanje. Posebno su ogorčeni na posrednika koji ih je, tvrde, svjesno obmanuo prilikom odlaska u bogatu arapsku zemlju, obećavajući da će im biti uplaćivano penzijsko i zdravstveno osiguranje. Kao "banjalučku vezu" hrvatske firme pominju Aleksandra Zrnića iz Trna, kod Laktaša.

"Zrnić nam je prilikom dogovaranja angažmana predočio pismenu ponudu hrvatske firme za posao u Kataru tražeći od nas fotokopiju radne knjižice radi uvezivanja staža. Rekao je da ugovor ne možemo potpisati odmah, već kada stignemo u Dohu, ali od toga nije bilo ništa", žale se građevinci.

Ističu da su u Kataru bili primorani da iz vlastitih džepova plate troškove zdravstvenog pregleda, iako su iste preglede, po zahtjevu posrednika, već obavili i platili u BiH. Tvrde, takođe, da poslodavac radnicima koji izlaze iz bolnice nakon liječenja od povreda na radu oduzima medicinske nalaze kako bi ih spriječio u eventualnom podizanju tužbe, navodeći kao primjer izvjesnog Borislava Deretića, radnika rodom iz istočne Hercegovine, koji je zadobio višestruki prelom noge i slomio ruku.

"Deretića i druge teže povrijeđene, kao i one koji nisu zadovoljni uslovima rada, spremaju za ‘otpremu’ kući, bez isplate dogovorenih naknada", ističu naši građevinci.

Pojedini radnici tvrde da bez adekvatne zaštitne opreme rade sa groutingom – materijalom čija je prašina štetna po zdravlje. Gazda im je, kažu, obezbijedio samo medicinske maske za zaštitu usta i nosa, što, navode, apsolutno nije dovoljno s obzirom na to da im prašina ide u oči i izaziva jake iritacije i slabljenje vida.

U firmi "Al Doha Manpower" negirali su optužbe građevinaca, navodeći da su radnici samim dolaskom u Katar prošli sve potrebne zakonske procedure i dobili tamošnje lične karte.

"Dobijanjem lične karte dobija se i radno-boravišna dozvola, a samim tim osoba je registrovana u svim državnim aparatima (policija, služba za emigrante, ministarstvo rada). Takođe, osobe koje su vas kontaktirale imaju potpisan ugovor o radu, i ne razumijem odakle osnove za ove optužbe", kazao je Saša Mandić, menadžer hrvatske firme u Dohi.

Na pitanje da li je radnicima povezan radni staž, Mandić je rekao da BiH i Katar nemaju bilateralne odnose koji bi regulisali tu oblast, tvrdeći da su građevinci s tim unaprijed bili upoznati. Komentarišući kritike radnika zbog neadekvatne zaštite pri radu sa materijalom grauting, Mandić je kazao da je korištenje tog materijala na projektu "Barwa City" odobreno od države Katar i nadzornog organa projekta. Istina je, kaže, da materijal zahtijeva rukovanje sa zaštitnim rukavicama, kao i obični cement, ali tvrdi da do oštećenja kože na rukama radnika dolazi isključivo zbog njihovog nemara. Na pitanje zbog čega se radnicima uzimaju medicinski nalazi iz bolnice, on tvrdi da je to praksa zato što se radnici nemarno ponašaju prema tim dokumentima i mahom ih bacaju.

"Sva dokumentacija se nalazi kod mene u arhivu i radnici je mogu dobiti kad god to požele", kaže Mandić.

Zrnić, predstavnik firme "Al Doha Manpower Agency" za Evropu, tvrdi da je sve što je dogovorio s radnicima u BiH ispoštovao, navodeći da su oni zdravstveni pregled morali obaviti u Kataru, jer ta država ne priznaje ljekarska uvjerenja iz BiH.

"Penziono i socijalno se ne uplaćuje u Kataru, jer se i oni tamo kao i ja vodimo kao stranci. Radnici tamo dobijaju platu i mogu od toga, ako žele, sebi uplatiti doprinose, što neki i rade", kaže Zrnić.

Postupanje Ambasade BiH

Grupa bh. građevinaca iz Katara za pomoć se obraćala i Ambasadi BiH u toj zemlji, ali su izrazili nezadovoljstvo "mlakom reakcijom otpravnika poslova Omera Nukića". Radnici su izrazili sumnju u Nukićevu objektivnost ukazujući da je posrijedi možda i lični interes, jer je njegov sin bio zaposlen u administraciji firme "Al Doha Manpower Agency" na koju se žale.

Nukić, pak, tvrdi da je učinio sve što je u njegovoj moći da posreduje između poslodavca i radnika, navodeći da dvije strane i pored više sastanaka u kancelariji Ambasade do sada, ipak, nisu uspjele naći zajednički jezik.

"Trojica radnika su od poslodavca za neisplaćeni prekovremeni rad i rad za praznike tražili po 50.000 rijala, odnosno po 10.000 evra. Rekli su i da nemaju ugovore o radu, što je poslodavac negirao. Radnicima sam ponudio pomoć da im, ako se odluče na tužbe, pronađem prevodioce i advokata, s tim da bi, naravno, oni, a ne Ambasada, snosili troškove", izjavio je Nukić.

On kaže da apsolutno ne stoje prozivke radnika da je bio pristrasan, ističući da je njegov sin udaljen iz navedene firme prije žalbi grupe građevinaca.

Ana Trišić-Babić, zamjenik ministra inostranih poslova BiH, koja je od novinara saznala za ovaj slučaj, ističe da će od Nukića hitno tražiti izvještaj o postupanju u navedenom slučaju.

"Naši službenici su dužni da pomognu bh. građanima i ukoliko se ispostavi da je došlo do neprimjerenog ponašanja, prema službenicima će biti preduzete zakonom predviđene mjere", ističe Trišić-Babićeva.

Izvor Nezavisne novine