BROD – Ambasador SAD u BiH Patrik Mun ocijenio je danas da je investicija u Rafineriju nafte Brod najznačajnija u BiH.

“Ovoj zemlji su potrebne ovakve i druge velike investicije, ali je jako važno da vlasti u BiH osiguraju uslove da bi privukli te investicije”, rekao je Mun tokom posjete Rafineriji.

On je naglasio da je za njega današnja posjeta informativno veoma važna, te da nakon razgovora sa rukovodstvom rafinerije, kome je zahvalio na odvojenom vremenu, bolje shvata ekonomsku situaciju kompanije.

Mun je novinarima u Brodu rekao i da se raduje budućim aktivnostima i proširenju proizvodnje koje će kompanija pokrenuti u narednim mjesecima.

“To će biti korisno kako za veliki broj radnika u Rafineriji, tako i cijeloj BiH”, ocijenio je Mun, komentarišući namjere rukovodstva Rafinerije da poveća investicije u Brodu i Modriči i poveća nivo proizvodnje.

Ambasador SAD Patrik Mun prvi put je posjetio Rafineriju nafte u Brodu i iz nje odlazi, kako je rekao, obučen i informisan, sa dodatnim saznanjima kako Rafinerija radi i koliki je njen uticaj na privredu BiH.

Načelnik opštine Brod Milovan Čerek zatražio je od američkog ambasadora u BiH Patrika Muna da rukovodstvu Rafinerije nafte Brod ukaže na potrebu rješavanja problema centralnog grijanja sa kojim se susreće ova lokalna zajednica.

Čerek je novinarima rekao da Rafinerija nema ekonomski interes za isporuku tehničke pare za sistem centralnog grijanja u Brodu i najavio je da će, ukoliko do početka sezone grijanja na bude pronađeno rješenje, predložiti Skupštini opštine da usvoji odluku o posebnim ekološkim taksama koje bi se naplaćivale za svaku cisternu punjenu u Rafineriji.

“Prije dvije godine bila je pripremljena odluka kojom je predviđeno da Rafinerija plaća po 50 maraka po cisterni koja se puni u Rafineriji. Stotine cisterni parkirano je na gradskim ulicama i parkinzima u Brodu gdje zagađuju zemlju i vazduh. Naplaćena sredstva bila bi dovoljna da se riješi problem grijanja”, rekao je Čerek.

On je podsjetio da slične takse imaju Pančevo i drugi gradovi na čijim područjima rade rafinerije.

Ambasador Mun je potvrdio da je sa načelnikom Broda Čerekom razgovarao i o odnosu lokalne uprave sa rukovodstvom Rafinerije nafte i izrazio nadu da će biti pronađeno rješenje za ovaj problem.

Američka Ambasada u BiH pomaže lokalnim zajednicama da dobre vijesti o njihovom radu dospiju do javnosti, ali drugu pomoć ne pruža, rekao je novinarima Mun.

Izvor Agencije