BANJALUKA – Mala i srednja preduzeća u Srpskoj trenutno se suočavaju sa ogromnim problemom likvidnosti, zbog čega bi u ovoj godini moglo doći do smanjenja broja ovih preduzeća, rekao je direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković i dodao da ove godine vlada negativan trend, kada je u pitanju poslovanje ovih preduzeća.

– Jedan od problema je pad potražnje koji je uzrokovan krizom. Ono što posebno zabrinjava jeste problem likvidnosti odnosno povećanje dužničkog odnosa među firmama – kazao je Marković.

U Izvještaju za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost za 2010. godinu koji je prošle sedmice usvojila Vlada RS navodi se da je stanje u ovoj oblasti lani karakterisao blagi oporavak od posljedica svjetske ekonomske krize.

– Indikativno je da je broj samostalnih privrednika u padu, a broj zaposlenih u njima u porastu, što je znak povećanja efikasnosti ili preduzetih aktivnosti na zauzimanju tržišnih pozicija onih koji su nestali – navodi se u izvještaju.

U Srpskoj su lani ugašena 384 preduzeća, a najveći broj njih, odnosno 180, je u sektoru trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i predmeta za ličnu upotrebu. U prerađivačkoj industriji ugašeno je 13,54 odsto od ukupnog broja ugašenih preduzeća.

– Najviše je nestalo mikro preduzeća, prije svih u oblasti trgovine, a porastao je broj zaposlenih kod srednjih preduzeća – kazao je Marković.

Republika Srpska je u 2010. godini imala 25,4 mala i srednja preduzeća na 1.000 stanovnika, odnosno oko 58,9 odsto EU prosjeka koji iznosi 39,9 MSP na 1.000 stanovnika.

Ukupan broj preduzeća sa sjedištem u Republici Srpskoj 2010. godine iznosio je 14.546, od čega su 14.482 mala i srednja preduzeća.

Preduzeća u Srpskoj prijavila su lani ukupan prihod u iznosu od 15,9 milijardi maraka, od čega se na mala i srednja preduzeća odnosi 78 odsto. Na ova preduzeća odnosi se i 71 odsto ukupne dobiti.

Izvor Agencije