BANJALUKA – Najveći problem malih i srednjih preduzeća u RS predstavljaju nelikvidnost i međusobna dugovanja, odnosno sporost naplate putem sudova, rekao je direktor Republičke agencije za mala i srednja preduzeća RS Slobodan Marković.

Da su u poslovanju ovih preduzeća prisutni negativni trendovi pokazuju i podaci Poreske uprave RS prema kojima je broj registrovanih preduzetnika za 11 mjeseci ove godine za oko 300 manji nego u istom periodu prošle godine, dok je broj odjavljenih preduzetnika povećan.

– U ovom periodu registrovano je 2.420 preduzetnika, a u istom periodu 2010. godine 2.710 preduzetnika. S druge strane, broj odjavljenih preduzetnika iznosio je 1.770, dok ih je u istom periodu lani odjavljeno 1.686 – ističu u PURS-u.

Za 11 mjeseci ove godine registrovano je ukupno 1.249 poreskih obveznika – pravnih lica, a u istom periodu 2010. godine 1.230, dok je odjavljeno 301 pravno lice, a u istom periodu 2010. godine 251.

Marković ističe da je i promijenjena poreska politika od ove godine negativno uticala na rad malih i srednjih preduzeća. On je dodao da za sada nema pokazatelja koji ukazuju da je bilo otpuštanja radnika u onim preduzećima koja se ne gase.

– Kao prvu mjeru poslodavci su preduzimali redukciju troškova, a neki su išli i na smanjenje plata zaposlenima. S druge strane, otpuštanja je svakako bilo prilikom zatvaranja preduzeća, što je posebno izraženo kod trgovaca koji su zbog opšte krize i smanjenja potrošnje zatvarali radnje – kazao je Marković.

Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovinskih radnji regije Banjaluka Bogdan Marjanović kaže da je ove godine samo u Banjaluci zatvoreno oko 360 trgovina, dok je taj broj u Bijeljini i veći i iznosi oko 500 radnji.

– Najveći problemi trgovaca su naglo prodiranje velikih trgovačkih centara koji nam prave nelojalnu konkurenciju. Osim toga povećanje stopa poreza i doprinosa u mnogome je uticalo na naše poslovanje i doprinijelo zatvaranju radnji – istakao je Marjanović.

Ističe da tokom februara i marta očekuju još veći talas zatvaranja prodavnica, jer su to tradicionalno mjeseci koji su najgori za trgovačku djelatnost.

– Svaka zatvorena radnja u prosjeku otpušta tri do četiri radnika, a radnici su otpuštani i odmah poslije povećanja stopa poreza i doprinosa – kazao je Marjanović i dodao da su plate u ovom sektoru inače manje u odnosu na prosjek u RS tako da nije bilo znatnijeg smanjenja, ali je bilo kašnjenja u isplaćivanju.

EU prosjek

Republika Srpska je u 2010. godini imala 25,4 mala i srednja preduzeća na 1.000 stanovnika, odnosno oko 58,9 odsto prosjeka EU koji iznosi 39,9 MSP na 1.000 stanovnika.

Izvor Agencije