BRISEL – Predsjednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek zatražio je da se građanima EU otvoreno kaže da više ne mogu živjeti zaduživanjem putem kreditnih kartica.

"Kada preduzimamo reforme, moramo biti potpuno otvoreni prema našim građanima. Moramo im reći istinu da mora da se okonča kultura življenja na kreditnu karticu s pozajmljenim novcem. Moramo platiti račun. U suprotnom, ukrašćemo našoj djeci nasljedstvo, a vjerovatno i njihovoj djeci. Moramo reći našim građanima da ćemo morati da uvedemo duži radni dan, da kasnije odlazimo u penziju i da živimo u okviru svojih mogućnosti", rekao je Buzek na samitu EU.

On je ocijenio da je stanje u evropskoj ekonomiji gore nego u SAD i državama u naglom razvoju.

Lideri članica Evropske unije dogovorili su na samitu u Briselu opšta načela strožih budžetskih propisa i čvršće koordinacije ekonomske politike, kako bi pokazali finansijskim tržištima da mogu da spriječe širenje dužničke krize u evrozoni i njeno ponavljanje.

Šefovi vlada i država EU saopštili su da bi, u cilju izbjegavanja novih dužničkih kriza u budućnosti, zemljama koje ne ispune ciljeve u vezi s budžetom i dugovima trebalo priprijetiti oštrijim kaznama u vidu suspenzije korištenja pojedinih evropskih fondova. Na sastanku je odbijen francusko-njemački prijedlog da se zemljama prekršiocima pravila o deficitu ili dugu, suspenduje pravo glasa pri donošenju odluka u evrozoni.

Lideri su se založili da bi planovi budžeta pojedinih zemalja trebalo prvo da budu dostavljeni Evropskoj komisiji na reviziju, a tek potom nacionalnim parlamentima. Ovaj korak napravljen je u smjeru jačanja stabilnosti evra, a dodatna kontrola trebalo bi da spriječi pojedine zemlje da se previše zadužuju ili da imaju prevelike budžetske deficite.

Članice EU saglasne su da postoji potreba za transparentnijim "testovima stresa" banaka, koji bi služili za određivanje stanja u kojem se one nalaze, kao i da bi te rezultate trebalo objaviti tokom druge polovine jula. To je posebno važno zbog toga što EU želi da pokaže da su španske banke zdrave, a ne slabe, kako se već neko vrijeme spekuliše. Države EU su, takođe, dogovorile prijedloge za evropsku bankarsku taksu i najavile da će članicama Grupe 20 razvijenih i zemalja sa brzim ekonomskim razvojem, na samitu u Torontu 26. i 27. juna, predložiti uvođenje poreza na finansijske transakcije.

"Evropski savjet je zasukao rukave i pokazali smo da možemo da sarađujemo kad postoji zajednička politička volja država članica i evropskih institucija", rekao je poslije sastanka predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso.

Lideri nisu pokušali da sklope zvaničan sporazum o produbljenju koordinacije ekonomske politike, a stroži bužetski propisi neće biti napisani crno na bijelo sve dok u oktobru specijalna komisija ne izvijesti EU o uspjehu reformi namijenjenih odbrani zajedničke evropske valute. Ovo je, naime, samo generalna slika, a cijelu konstrukciju će do oktobra pripremiti predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompuj.

Čvršća koordinacija ekonomskih politika odnosiće se na svih 27 zemalja EU, a ne samo na zemlje evrozone kako je to ranije predlagala Francuska.

"Moramo izbjeći stvaranje novih podjela između zemalja evrozone i ostalih", rekao je Van Rompuj.

Izvor Agencije