BANJALUKA – Druga, ponovljena licitacija za prodaju imovine “Žitoprodukta” u Banjaluci i Kneževu, koja je trebalo da bude održana juče u Okružnom privrednom sudu Banja Luka, propala je jer nije bilo zaintresovanih kupaca.

Imovina ove nekadašnje poznate banjolučke fabrike hljeba i peciva procjenjuje se na 10,14 miliona maraka, a prema odluci Skupštine povjerilaca, na jučerašnjoj licitaciji njena prodajna cijena nije trebalo da bude manja od polovine procijenjene vrijednosti

Stečajni upravnik "Žitoprodukta", Radovan Jakovljević, kaže da ne zna zašto nije bilo zainteresovanih kupaca, s obzirom na to da su imovinu ovog preduzeća proteklih mjeseci obilazili predstavnici nekoliko firmi.

– Među zainteresovanim potencijalnim kupcima javljao se i predstavnik jedne firme iz Rijeke, ali teško je procijeniti koliko je neko ozbiljan u svojim namjerama – kaže Jakovljević.

On je podsjetio da su ukupna dugovanja "Žitoprodukta" izjednačena s procijenjenom vrijednošću ovog preduzeća, te da je od ukupnog iznosa za radnička potrživanja potrebno izdvojiti oko 1,7 miliona KM.

Fond PIO potražuje 1,4 miliona KM, Poreska uprava 700.000 KM, a Fond zdravstvenog osiguranja RS 600.000 KM.

– Nakon što se imovima unovči, iz stečajne mase prvo će se isplatiti devet plata, za 82 radnika, koliko ih je bilo u preduzeću u vrijeme pokretanja stečaja i koji pripadaju višem isplatnom redu, dok će ostali povjerioci, iz opšteg isplatnog reda, biti namireni kasnije, u priznatim postocima – rekao je Jakovljević. On je istakao da je Skupština povjerilaca donijela odluku da se budući kupac "Žitoprodukta" mora obavezati da će u narednih pet godina zaposliti najmanje 60 radnika u Banjoj Luci i 20 u Kneževu.

Stečajni postupak u "Žitoproduktu" otvoren je sredinom decembra prošle godine, na incijativu radnika, što je rijedak slučaj u stečajnoj praksi, a firma je gomilanje svojih milionskih dugova otpočela 1997. godine, od kada su se u njenom rukovodstvu izmijenila četiri direktora. Od tada se imovina preduzeća sukcesivno osipala, tako da se 2001. godine iz njegovih pogona izdvojio prnjavorski "Mlinpek", dok su u periodu između 2004. do 2007. prodati pogoni firme u Kozarskoj Dubici i Novoj Topoli.

Izvor Agencije