BANJALUKA – Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić izjavio je da novi zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju mora doći u skupštinsku proceduru do oktobra ili najkasnije u decembru ove godine, kako bi se primjenjivao od 1. januara naredne godine.

Radojičić je rekao nakon sastanka sa predstavnicima Udruženja penzionera RS da zakon mora omogućiti da Fond bude održiv i da postojeći i novi penzioneri imaju nivo penzija koji će biti bolji.

“Naša je namjera da novi zakon omogući stabilan sistem penzijsko-invalidskog osiguranja. Insistiraćemo na razgovoru sa svim socijalnim partnerima i vjerujem da se na mnogim prijedlozima Udruženja penzionera može postići napredak u postojećem nacrtu zakona, koji je u javnoj raspravi”, rekao je Radojičić novinarima.

On je dodao da nikakvi bojkoti i prekidi javne rasprave, koji se trenutno dešavaju kod boračke populacije, neće riješiti problem.

“Sa Udruženjem penzionera postoji konstantna komunikacija po pitanju ovog zakona i ono vrlo detaljno prati razvoj situacije i ima mnogo prijedloga koji se odnose na reformu sistema”, naglasio je predsjednik parlamenta Srpske.

On je rekao da su prijedlozi penzionera, prije svega, interes ove populacije da Fond ima što više sredstava na raspolaganju, da penzije budu veće i da se broj korisnika ne povećava dramatičnim intenzitetom, kao u proteklim godinama.

Radojičić je naglasio da je iz razgovora sa ostalim socijalnim partnerima vidljivo da postoje različiti, pa čak i suprotstavljeni interesi, što predstavlja jedan od problema u donošenju novog zakona.

Prema njegovim riječima, politika vlasti u protekle tri godine bila je redovnost isplata na postignutom nivou u godinama krize, što je postignuto uz velike finansijske probleme.

“Mi smo politikama u ovoj godini, prije svega promjenama stopa od 1. februara, omogućili da Fond PIO u prvih osam mjeseci poveća svoje prihode za 38 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine i da je sada po tekućim prilivima, ukoliko bi se održao ovaj balans, u stanju da izmiruje tekuće obaveze”, rekao je Radojičić.

On je dodao da se mora riješiti problem deficita koji je napravljen u protekle tri godine, na čemu rade Fond i Vlada RS, kako bi se kratkoročno zaduženje restrukturisalo u dugoročno i Fond bio u balansu da može da redovno isplaćuje penzije.

Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske smatra da u set zakona iz socijalne oblasti treba uključiti i Zakon o radu, kojim će radni odnosi biti uređeni na korektan i kvalitetan način, te preciznije definisane obaveze poslodavaca i radnika, izjavio je predsjednik Unije Ranko Milić.

Milić je nakon sastanka sa Radojičićem rekao da se ovim zakonom treba napraviti fleksibilno tržište rada koje je primjereno privrednom uređenju.

“Definitivno moramo shvatiti da poslujemo u tržišnim uslovima, a imamo zakon koji vuče korijene iz socijalističkog sistema, što su dvije nepomirljive kategorije”, naglasio je Milić.

Govoreći o novom zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju, Milić je ponovio stav poslodavaca da su godine staža osiguranja i starost od 65 godina života osnovni uslovi koje radnik mora da ispuni za odlazak u penziju i da preko toga ne treba ići, jer to nije dobro za privredu i mlađe generacije.

On je dodao da Unija udruženja poslodavaca ne može podržati zahtjev Udruženja penzionera da Vlada RS obezbijedi garantovane isplate penzija, jer bi to u postojećim uslovima nepovoljnog odnosa radnika i penzionera značilo uvođenje novih nameta privredi.

“Predlagali smo da se punjenje fondova mora poboljšati povećanjem privrednih aktivnosti, zapošljavanjem novih radnika, stvaranjem nove vrijednosti”, naglasio je Milić.

Prema njegovim riječima, potrebno je pooštriti kriterijume za odlazak u penziju, jer je u postojećem penzionom sistemu RS svega sedam odsto penzionera sa punim radnim stažom.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj izjavio je da penzioneri neće odustati od usklađivanja penzija sa nivoom plata i da redovnost isplate penzija mora garantovati Republika.

Rakulj je nakon razgovora sa Radojičićem rekao da se mora povećati odgovornost Vlade prema penzijskom osiguranju i s druge strane, Fond penzijsko-invalidskog osiguranja učiniti efikasnijim.

“Fond smo razvlastili, izgubio je brojne funkcije, zbog čega ima mnogo rada `na crno`, što se ne bi dešavalo da je Fond prisutan u kontroli prihoda”, rekao je Rakulj.

On je naglasio da to mora biti penzijsko osiguranje onih koji su ulagali u Fond, dok sva druga prava treba da budu rješavana na drugi način.

“Naši socijalni partneri koji su učestvovali u izradi Nacrta zakona o PIO nisu se rukovodili istim principima kao i mi, jer smo mi pošli od interesa da osavremenimo sistem i da učinimo Fond prohodnim da može da ostvaruje svoju ulogu”, rekao je Rakulj.

Prema njegovim riječima, to podrazumijeva stvaranje jednakih pretpostavki dužine korištenja penzijskog osiguranja.

“Ne možemo povlađivati nikoga u ovome pravu, moraju se pooštriti uslovi odlaska u penziju i osporiti određena prava i novi Zakon tu mora napraviti rez”, rekao je Rakulj.

Izvor Agencije