BANJALUKA – Novim zakonom o komunalnim djelatnostima potrebno je zadržati dosadašnji koncept organizovanja i obavljanja komunalnih djelatnosti, obezbijediti ravnopravnu zaštitu korisnika komunalnih usluga, kao i jasno definisati obaveze javnih preduzeća, poručeno je na javnoj raspravi o nacrtu ovog zakona u Banjaluci.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić rekla je da će konačan tekst, prijedloga zakona, nakon javne rasprave, biti upućen pred Ekonomsko-socijalni savjet prije nego što bude poslat u parlamentarnu proceduru.

Ona očekuje da će se zakon u formi prijedloga naći pred poslanicima Narodne skupštine RS u novembru.

Govoreći o sugestijama na Nacrt zakona, Golićeva je rekla da je Privredna komora RS tražila da rok zastare komunalnih usluga bude tri godine, koji po važećem Zakonu o obligacijama sada iznosi jednu godinu.

Ona je podsjetila da kod brojnih lokalnih zajednica, u čiju nadležnost su prenesena komunalna preduzeća, postoje problemi isplate njihovih dugovanja, naročito vodovoda prema elektrodistribuciji, zbog čega će se ta pitanja rješavati zajedno sa Ministarstvom finansija.

Pomoćnik ministra za stambeno-komunalne poslove Miladin Gaćanović rekao je da najveći problem predstavlja činjenica da javna komunalna preduzeća nemaju punu slobodu formiranja cijena svojih usluga, zbog čega se kao najveće pitanje postavlja uspostavljanje balansa između tržišne cijene i javnog interesa – zaštite socijalnih kategorija građana.

Prema riječima višeg stručnog saradnika u Ministarstvu Petra Jankovića, novinu u ovom zakonu predstavlja koncesija za izgradnju i održavanje komunalnih objekata, dok se sredstva za obavljanje komunalnih djelatnosti obezbjeđuju iz cijene komunalnih usluga.

Zakon predviđa da jedinicu mjere komunalne usluge utvrđuje jedinica lokalne samouprave, način formiranja cijena propisuje lokalna skupština, a iznos cijene davaoci usluge, dok se sredstva za komunalne usluge zajedničke potrošnje obezbjeđuju iz komunalne naknade.

Govoreći o kaznenim odredbama, Janković je rekao da su one usklađene sa Zakonom o prekršajima i za davaoce usluge se kreću u rasponu od 500 do 10 000 KM, a za odgovorna lica u pravnom licu od 500 do 1 500 KM.

On je dodao da se u zakonu zadržavaju odredbe o grobljima, dok će nadzor nad vršenjem komunalnih djelatnosti vršiti jedinica lokalne samouprave, upravni nadzor resorno Ministarstvo, a kontrolu rada komunalna policija.

Izvor Agencije