BANJALUKA – Sudovi u RS uskoro će morati obustaviti postupke rješavanja imovinsko-pravnih odnosa imovine preduzeća sa sjedištem na teritoriji neke od država s prostora nekadašnje Jugoslavije, a koja se nalazi na teritoriji RS.

Prekid tih postupaka u svim fazama trajaće do zaključenja odgovarajućih ugovora o uređenju imovinsko-pravnih odnosa između BiH i država nastalih raspadom SFRJ.

Regulisano je to Zakonom o sprovođenju Aneksa G Sporazuma o pitanjima sukcesije koji je u četvrtak usvojila Vlada RS i proslijedila u parlamentarnu proceduru.

Usvajanje tog zakona inicirala je Privredna komora RS na zahtjev preduzeća kojima su sudovi u RS proteklih godina oduzimali imovinu u korist njihovih nekadašnjih centrala iz neke od bivših jugosolvenskih republika.

Javnosti su najpoznatiji slučajevi tužbi hrvatske kompanije INA protiv banjalučkog "Krajinapetrola" i fabrike "Borovo" protiv banjalučkog "Bonela", čija se imovina "topi" kroz sudske presude, iako to pitanje još nije regulisano bilateralnim ugovorom o sukcesiji.

Privrednici su ukazivali da se postojećom sudskom praksom pravi nemjerljiva materijalna šteta za većinske vlasnike preduzeća u RS, hiljade građana malih akcionara, kao i radnike koji, oduzimanjem objekata, uglavnom ostaju bez posla. Oštećena domaća preduzeća koja su tu imovinu preuzela kroz proces privatizacije, stoga su najavila da će, ukoliko ih vlasti RS zakonski ne zaštite, pokrenuti tužbe protiv RS sa zahtjevom za odštetu zbog prodaje "tuđe" imovine.

Dragan Spasojević, pomoćnik ministra pravde RS, kazao je da je ključni problem predstavljala činjenica da su sudovi u RS, za razliku od onih u drugim republikama bivše SFRJ, zanemarivali postojanje Sporazuma o sukcesiji bivše Jugoslavije i imovinu "vraćali" predratnim korisnicima.

"Naši privredni subjekti, sa druge strane, nisu mogli vratiti svoju imovinu na teritoriji bivše SFRJ, te smo stoga odlučili da, po ugledu na Srbiju, zakonski propišemo privremeni prekid sudskih postupaka. Time se ni u kom slučaju ne narušava princip pravne sigurnosti već se samo odgađa rješenje, jer ako nekom pripada pravo na imovinu u RS, on će to pravo i ostvariti nakon sklapanja bilateralnog sporazuma o sukcesiji", istakao je Spasojević.

On je ukazao da su u toku pregovori između zvaničnika iz BiH i Hrvatske o sklapanju bilateralnog ugovora o sukcesiji, gdje će, prema prvim procjenama, naša država imati veća potraživanja od službenog Zagreba nego obratno.

RS protiv teksta memoranduma s Njemačkom

Vlada RS zaključila je na jučerašnjoj sjednici da za RS nije prihvatljiv pripremani tekst preambule memoranduma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji između BiH i Njemačke u 2010. godini.

Vlada je konstatovala da nije prihvaćena njena primjedba na tekst preambule memoranduma u kojoj, kako ističu, predstavnik delegacije Njemačke izražava stavove koji zadiru u unutrašnje stvari BiH i RS, prejudicirajući pravce ustavnih promjena i unutrašnju strukturu BiH. Vlada RS smatra da pregovori ne treba da budu politički uslovljavani, te u vezi s tim traži da se navedeni tekst izbriše iz preambule memoranduma i da se na taj način otklone smetnje za njegovo potpisivanje.

Izvor Nezavisne novine