PRIJEDOR/BANJALUKA – Dvije kompozicije rude iz prijedorskog rudnika “ArcelorMittal” krenule su sinoć prema Zenici, nakon 17 dana štrajka mašinovođa u “Željeznicama Republike Srpske”.

Generalni direktor kompanije "ArcelorMittal" Mladen Jelača rekao je sinoć da se očekuje polazak još dvije kompozicije rude.

        "To je značajan korak, iako je to samo polovičan dnevni posao koji smo u normalnim uslovima ostvarili i iako na transport čeka 10 kompozicija", naveo je Jelača.

        Nezvanično, poslovodstvo "Željeznica Republike Srpske" usmjerilo je nekoliko mašinovođa prema Prijedoru da bi bio uspostavljen bar minimalan proces rada, jer privredni subjekti i željeznica već danima trpe milionske štete.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić prethodno je izjavio da je od menadžmenta ŽRS informisan da su preduzete određene aktivnosti na organizaciji željezničkog transporta i da je na određenim dionicama uspostavljen transport robe.

“Trenutno je najteža situacija po pitanju transporta robe u Prijedoru i tokom dana biće obezbijeđene određene kompozicije da bi bio riješen taj problem”, rekao je Džombić.

On je dodao da je imao sastanak sa menadžmentom ŽRS da bi se informisao o stanju u “Željeznicama”, da li menadžment uspijeva da ispuni zaključke Vlade kojim je naloženo da što hitnije organizuju željeznički transport, te da je menadžment dao informaciju da će obezbijediti neophodan nivo željezničkog transporta.

Džombić je naglasio da Vlada i dalje ostaje pri svojim ranijim stavovima da menadžment “Željeznica” treba da organizuje transport.

On je istakao da je riječ o nezakonitom obustavljanju rada u ŽRS koje nanosi ogromnu štetu privredi i željeznicama, kao i o podrivanju ekonomskog sistema Srpske, poručivši da će svi koji su doveli do toga odgovarati zbog nanesene štete.

“Nedvosmisleno menadžment `Željeznice` ima zadatak da uspostavi saobraćaj i oni su već napravili određene kontakte da obezbijede neophodan nivo mašinovođa koji će održati neophodni minimum saobraćaja neophodnog da opslužuje privredne subjekte i kapacitete da se ne bi stvarala veća šteta”, rekao je Džombić.

Mašinovođe koje su od 10. oktobra zaustavile vozove traže isplatu razlike u zaostatku dodatka na platu, koji se u stručnoj terminologiji naziva kilometar, kao i dalju isplatu kilometra po ranije utvrđenoj cijeni od 2,4 KM.

Izvor Agencije