BANJALUKA – Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović otvorila je u Banjaluci dvodnevnu Investicionu konferenciju na kojoj će biti prezentovane mogućnosti ulaganja u Srpsku u sektorima energetike, turizma, proizvodnje hrane i metalske industrije.

Pozdravljajući učesnike iz oko 20 zemalja, Cvijanovićeva je naglasila da su sa ciljem stvaranja povoljnog poslovnog ambijenta i uslova za privlačenje i zadržavanje investicija prethodna i sadašnja Vlada RS provele krupnu regulatornu i administrativnu reformu u okviru tri projekta – giljotina propisa, uvođenje procjene uticaja propisa na poslovno okruženje i stop poslovnim barijerama, koji je u toku.

Cvijanovićeva je istakla da je u tim reformama postignut napredak koje su prepoznale i mnoge strane organizacije koji su ocjenjivale poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi.

“Svjesni smo da je potrebno preduzeti u vremenu krize i druge dodatne mjere i iz tog razloga izrađen je novi akcioni plan sa novim mjerama koje je potrebno provesti u narednom periodu kojima treba dodatno unaprijediti uslove za poslovanje”, naglasila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, ovu konferenciju treba shvatiti i kao nastavak svih ranijih aktivnosti u kreiranju povoljnog poslovnog okruženja i da se na konkretan način prezentuje ponuda RS.

Ona je naglasila da su politička, ekonomska i institucionalna stabilnost Srpske značajni parametri za unapređenje poslovne klime, ali i pokazatelj spremnosti za nove izazove i investicije.

Investicionu ponudu pojedinih sektora prezentovaće resorna ministarstava industrije, energetike i rudarstva, ministarstva trgovine i turizma, ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Među dosadašnjih 350 učesnika dolazak u Banjaluku potvrdili su investitori iz Rusije, Kine, Meksika, Italije, Izraela, Velike Britanije, Holandije, Mađarske, Njemačke, Švajcarske, Češke, Slovenije, Slovačke, Srbije, Hrvatske, Finske.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je  da Srpska želi da gradi partnerski odnos sa investitorima i da je spremna da uradi sve što je potrebno kako bi ih zadržala.

Govoreći na otvaranju konferencije, predsjednik Dodik je poručio da je RS danas politički stabilna i da ima šta da ponudi investitorima.

“Mi želimo da čujemo vaše iskustvo i da s vama razvijemo odnos koji će dovesti do toga da mijenjamo zakone i prilagođavamo ih novim uslovima i pokušajima da se odgovori na ekonomsku krizu. Partnerstvo je ključna riječ našeg današnjeg druženja i to ono partnerstvo koje može da se nastavi”, rekao je Dodik.

On je naglasio da RS želi da smanji administraciju, poreze, da na sadašnjem nivou zadrži cijenu električne energije i da radi na jačanju konkurentnosti privrede i dovede je do prepoznatljivosti u regionu.

Predsjednik RS je istakao da RS želi da nastavi sa investiranjem u infrastrukturu, uz napomenu da bi za mjesec dana trebalo da bude završena prva dionica autoputa Banjaluka – Gradiška u dužini od oko 40 kliometara, te da slijedi izgradnja autoputa prema Doboju.

“RS hoće da bude lider u javno-privatnom partnerstvu, za šta su joj potrebni partneri i njihovo iskustvo”, rekao je Dodik i izrazio uvjerenje da će ova konferencija stimulisati investitore.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da u Srpsku vrijedi ulagati i istakao da je ostvarena prosječna desetogodišnja stopa rasta od oko 14 odsto. 

Džombić je na Investicionoj konferenciji rekao da je Srpska nisko zadužena, stabilniji i dinamičniji dio BiH, te da je interesantan prostor za investicije.

“Ulaganje u Srpsku predstavlja više nego dobar zalog za budućnost”, izjavio je Džombić i naveo da je u eskalaciji krize stopa rasa imala jedan od najmanjih padova u odnosu na okruženje, te da je sada nastavljen trend povećanja stope rasta.

On kaže da je od privatizacije “Telekoma” i sredstvima dobijenim od toga pokrenut niz aktivnosti na poboljšanju infrastrukturnih kapaciteta, očuvan investicioni ciklus, čime je podignut kapacitet realnog sektora.

“Osim opštih mjera za ublažavnje negativih uticaja krize, jedan od najvećih oslonaca je osnivanje Investiciono-razvojne banke, koja rasplaže značajnim kreditnim potencijalom, a imala je veliku ulogu u očuvanju finanasijske stabilnosti RS”, naveo je predsjednik Vlade RS.

Prema njegovim rječima, savremena tržišta višu nisu stabilna, poslovna okruženja se mijenjaju i zato je potrebno promjene kreirati i provesti veoma brzo.

Džombić je istako da RS mlad, državatvorni, ekonomski subjekat na ovim prostorima koji je od bivše države naslijedio veoma malo, te da je propušten prvi udarni talas priliva kapitala zbog kompleksne političke situacije u BiH.

Republika Srpska je veoma pogodna za investiciona ulaganja zbog svoje makroekonomske stabilnosti, pozitivne stope rasta BDP-a, kao i rasta industrijske proizvodnje tokom krize, rekao je šef Odjeljenja za međunarodnu saradnju Investiciono-razvojne banke RS Marko Tutnjević. 

Tutnjević je na Investicionoj konferenciji u Banjaluci istakao da Srpska raspolaže bogatim prirodnim resursima i potencijalima, kao i da ima cjenovno konkurentnu i kvalifikovanu radnu snagu.

On je među pogodnostima naveo dobru tradiciju i iskustvo koje RS ima u pojedinim granama, povoljnu poresku politiku i druge faktore koji je čine privlačnom za ulaganja.

Povoljnosti ulaganja u metaloprerađivački sektor Republike Srpske ogledaju se u dugoj tradiciji, raspoloživosti energijom, visokokvalitetnom radnom snagom te određenim brojem slobodnih kapaciteta – rekao je pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Đuro Grbić učesnicima  konferencije.

Grbić je istakao da je ovaj sektor već privukao određeni broj investitora iz više država i da preduzeća u koja su investirali uglavnom uspješno posluju.

On je ukazao da u metaloprerađivačkom sektoru postoji disperzija proizvodnih kapaciteta na cijelom području Srpske, da ovaj sektor zapošljava 14 500 radnika i ima učešće u BDP od 3,3 odsto.

Prošle godine je učešće ovog sektora u ukupnoj industrijskoj proizvodnji iznosilo 18 odsto, a u prerađivačkoj industriji 23 odsto.

Grbić je istakao i značajne izvozne efekte metaloprerađivačkog sektora, navodeći da je u prošloj godini ovaj sektor učestvovao sa 30 odsto u ukupno ostvarenom izvozu Srpske.

Prema njegovim riječima, u okviru ovog sektora naročito su moguća ulaganja u autoindustriju i namjensku industriju, a jedna od značajnih povoljnosti je to što su preduzeća iz tih grana u državnom ili u većinskom državnom vlasništvu.

Grbić je učesnicima konferencije predstavio i preduzeća iz auto i namjenske industrije.

Pomoćnik ministra trgovine i turizma Republike Srpske Jadranka Stojanović izjavila je da se pogodnost ulaganja u turizam Srpske ogleda u njenom geografskom položaju, kao i blizini velikih tržišta.

Napominjući da turistička industrija raste 1,5 puta brže od ostalih industrija i da su to prepoznale mnoge zemlje koje ulažu u taj sektor, Stojanovićeva je naglasila da su velike mogućnosti ulaganja u turizam RS.

Ona je istakla da je Srpska nova i neistražena destinacija, sa očuvanom prirodom i raznolikim kulturnim nasljeđem.

Učestvujući na Investicionoj konferenciji, Stojanovićeva je istakla da u Srpskoj raste broj dolazaka turista i ostvarenih noćenja, i da su najposjećenije banjske i planinske destinacije, kao i takozvana ostala turistička mjesta, konkretnije gradovi.

Prema njenim riječima, u oblasti turizma urađen je i određen set zakonskih rješenja koji su usklađeni sa zakonodavstvom i standardima EU.

Ona je tokom prezentacije turističke ponude naročito naglasila destinaciju Jahorina te nacionalne parkove RS.

Riječ investitora

Avišaji Barošer, direktor za investicije u turizmu Izraela, kazao je da su veze te bliskoistočne zemlje i RS veoma dobre, navodeći da su vlasnici hotela iz Izraela zainteresovani za gradnju ekskluzivnih hotela u RS, kao što su to radili u drugim državama svijeta. On je naglasio da je u tom kontekstu veoma značajno održavanje investicione konferencije, prvenstveno kako bi se sagledala turistička ponuda RS.

Salvatore D'Erasmo, predsjednik Udruženja italijanskih privrednika u BiH "Confindustria", kazao je da kroz saradnju s institucijama RS i BiH stvaraju uslove za jačanje investicija. Napominjući da 58 italijanskih preduzetnika i industrijalaca već radi u BiH, on je kazao da novi, veći i interesantniji projekti tek slijede.

Vlasnik Investicionog fonda "Nikl" iz Srbije Radomir Vukčević rekao je da su taj fond i istoimena kompanija zainteresovani za ulaganje u oblasti eksploatacije minerala, posebno nikla i da su naišli na pozitivan odgovor u Vladi RS.

Slobodan Pavlović, američki biznismen srpskog porijekla, koji je u RS otvorio banku, univerzitet i privredne kapacitete, izrazio je uvjerenje da će povezivanje Vlade RS i srpske dijaspore doprinijeti razvoju ovog prostora.

Predstavnici resornih ministarstava učesnike konferencije juče su upoznali s potencijalima RS u metaloprerađivačkom sektoru, s naglaskom na automobilsku i namjensku industriju, te turističku ponudu RS, dok su čelnici Banjaluke, Mrkonjić Grada, Trebinja i Višegrada ulagačima predstavili lokalne infrastrukturne i razvojne projekte.

U okviru drugog dana konferencije, koja se danas nastavlja na Mrakovici, biće predstavljene investicione prilike RS u energetskom sektoru i proizvodnji hrane.

Srpski inženjeri u svjetskim gigantima

Jasmina Vujević, profesor s kalifornijskog univerziteta "Berkli", kazala je da je u vrijeme globalne ekonomske krize izuzetno važno da se održavaju investicione konferencije i da se ulaže u energetiku i infrastrukturu.

Ona je istakla da treba iskoristiti veliki hidropotencijal RS i ulagati u obnovljive izvore energije, ali i praviti međunarodne sporazume u vezi s nuklearnim elektranama koje bi gradile evropske zemlje.

Prema njenim riječima, samo u Silicijumskoj dolini u Kaliforniji radi više od 400 inženjera srpskog porijekla u poznatim tehnološkim kompanijama, kao što su "Google", "Facebook", "Hewlett-Packard" i "Cisco Systems".

Izvor Agencije