BANJALUKA – Uprava “Željeznica RS” (ŽRS) predložila je smanjenje 368 radnih mjesta u tom preduzeću u kojem je zvanično zaposleno 3.535 radnika.

Saopšteno je to iz Vlade RS nakon što je generalni direktor preduzeća Dragan Savanović u Banjaluci izložio plan reorganizacije tog gubitaškog preduzeća premijeru RS Aleksandru Džombiću, ministru saobraćaja i veza RS Nedeljku Čubriloviću i predstavnicima sindikata.

U Vladi navode da su predstavnici sindikata podržali aktivnosti na racionalizaciji troškova i novoj sistematizaciji radnih mjesta, a sve u cilju što brže stabilizacije stanja u preduzeću. Na sastanku je, kako se navodi, razgovarano i o statusu radnika nakon što njihova radna mjesta budu ukinuta, kao i o daljim mjerama na reorganizaciji preduzeća uz konstataciju da se proces reorganizacije mora ubrzati.

Zlatko Marin, predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti ŽRS, je nakon sastanka kazao da se planom sistematizacije predviđa ukidanje 500 radnih mjesta, odnosno zadržavanje 3.100 od postojećih 3.600 zaposlenih.

"Za sada bez posla neće ostati niko, već će se naći modus da se radnici koji nisu obuhvaćeni sistematizacijom prema zakonskoj mogućnosti vode kao neraspoređeni i dobijaju platu bez toplog obroka i ostalih prinadležnosti", rekao je Marin.

On kaže da će se sada pristupiti evidentiranju zaposlenih čija će radna mjesta biti ukinuta, nakon čega će "čekati" da odu u penziju, da im se pronađe novi posao u okviru željezničkog sistema ili da prihvate sporazumni raskid ugovora u radu.

"Za sada imamo obećanja da neće biti dijeljeni otkazi", podvukao je Marin.

Ekonomski analitičari planiranu reorganizaciju u ŽRS ocjenjuju "ekonomski nerezonskom".

"Davati platu za 500 ljudi koji neće raditi nema nekog velikog smisla, pogotovo ako se zna da ŽRS u bližoj budućnosti sigurno neće pokrenuti neki novi posao koji će zaposliti tolike radnike", kaže Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT.

Ograđujući se da još nije pročitao plan Uprave ŽRS, Grabovac kaže da se na osnovu izjava sindikalaca može zaključiti da je u tom preduzeću, ipak, prevladala socijalna, a ne ekonomska komponenta.

On, ipak, ne isključuje mogućnost da je ovo samo jedno prelazno rješenje koje ima za cilj da smiri usijanu atmosferu u ŽRS, nakon čega bi se u narednom periodu mogli očekivati konkretniji rezovi.

ŽRS se nalaze u ogromnim finansijskim gubicima, koji su dostigli 170 miliona KM, što je samo 70 miliona manje od visine kapitala preduzeća. Ukupne obaveze preduzeća iznose visokih 160 miliona KM.

Pritisnuti tim problemima željezničari su ove godine organizovali dva štrajka, u februaru i početkom juna, zbog zaostalih dugovanja preduzeća prema njima u iznosu koji premašuje 20 miliona KM. Zadnji štrajk, koji je prekinut potpisivanjem sporazuma 16. juna, nanio je ogromnu štetu preduzećima u BiH i regionu koji koriste usluge željezničkog prevoza kroz RS, pogotovo kada su mašinovođe nekoliko dana bile potpuno prekinule pružni saobraćaj.

Savanović: Opstrukcije šefova ŽRS

Generalni direktor ŽRS Dragan Savanović izjavio je da sadašnji rukovodeći kadar ovog preduzeća vrši određene opstrukcije, istakavši da bi kvalitetnom sistematizacijom radnih mjesta na godišnjem nivou bilo ušteđeno oko devet miliona KM.

 “Ne postoji opstrukcija radnika, nego direktora sektora i izvršnih direktora, a mislim da se tu prije svega radi o ličnim interesima. Prema prijedlogu izvršnih direktora u ŽRS-u je oko 360 radnih mjesta više nego što je potrebno, ali sam ubijeđen da je još toliko radnih mjesta viška”, rekao je Savanović, nakon sastanka sa premijerom RS Aleksandrom Džombićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.

On je istakao da je dio sistematizacije radnih mjesta gotov, ali da u principu nije zadovoljan ponuđenim rješenjima izvršnih direktora.

“Tu još uvijek ima rezervi da se usklade obaveze prema radnicima i broj radnika prema stvarnim potrebama, te da se napravi optimalan broj radnika kako bi se mogli uskladiti prihodi i rashodi. Optimalan broj radnika u ŽRS-u bi bio šest ili sedam po kilomteru pruge”, rekao je Savanović.

Prema njegovim riječima, sistematizacijom bi bio stvoren tehnološki višak radnika za koje treba da se brinu ŽRS, ali i cjelokupno društvo.

“Niko se ne treba bojati da će ostati bez posla i da će biti izbačen na ulicu. U obavezi smo da po proglašenju nekoga tehnološkim viškom ponudimo određena rješenja”, rekao je Savanović i dodao da niko u ŽRS nema spiskove radnika koji će biti tehnološki višak.

Savanović je naglasio da ima bezrezervnu podršku premijera RS i resornog ministra u nastojanjima da riješi postojeće probleme u ovom preduzeću.

Izvor Nezavisne novine/Agencije