BANJALUKA – Finansiranje domaćih institucija i plate zaposlenih u javnoj upravi i u narednoj godini činiće najveće rashode u budžetu Srpske.

Ukupni rashodi republičke kase za 2012. godinu iznose 1,825 milijardi KM, od čega više od 1,4 milijarde ide na domaću budžetsku potrošnju, a 387,3 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Suma planirana za plate budžetskih korisnika naredne godine iznosi 699,2 miliona maraka, što predstavlja uvećanje od 2,5 miliona KM, odnosno 0,4 odsto u odnosu na sredstva koja su planirana rebalansom budžeta za 2011. godinu.

Dodatna izdvajanja za lična primanja ostvarena su kod određenog broja budžetskih korisnika, od čega je najznačajnije uvećanje u okviru institucija srednjeg obrazovanja, zbog povećanog broja upisanih učenika i odeljenja, kao i prijema radnika u institucijama koje su za to dobile saglasnost Vlade RS.

MUP RS je jedna od institucija sa najvećim rashodima – 163.313.000 KM, od čega 149.580.000 KM ide na plate.

Rad Narodne skupštine RS koštaće građane 10.489.000 KM, a u ovoj zakonodavnoj instituciji Srpske za plate će biti izdvojeno više od šest miliona maraka.

Veće naroda RS potrošiće 3.340.000 KM, od čega na plate delegata ide više od 2,6 miliona maraka.

Ukupni rashodi Vlade RS predviđeni su u iznosu većem od 10,4 miliona maraka.

Sredstva planirana za rashode po osnovu korišćenja robe i usluga u 2012. godini iznose 95,7 miliona KM, što predstavlja uvećanje od dva miliona KM u poređenju sa rebalansom budžeta za ovu godinu.

U narednoj godini će se obezbediti dodatna sredstva institucijama pravosuđa u iznosu od 2,3 miliona KM, radi poboljšanja materijalno-tehničkih uslova za njihovo nesmetano funkcionisanje.

Kad je reč o planiranim subvencijama u 2012. godini, one iznose 115,5 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 9,7 miliona maraka. Za razvoj poljoprivrede i sela predviđene su subvencije u iznosu od 60 miliona KM, za preduzeće Železnice RS 25 miliona KM, za razvoj privrede 20 miliona, za šumarstvo pet…

Sredstva planirana za grantove u 2012. godini iznose 28,4 miliona KM, gde se takođe beleži umanjenje od 4,4 miliona KM.

Grant za razvoj turizma u RS iznosi četiri miliona KM, tekući grant za aktivnosti naučnih institucija 2,6 miliona, za parlamentarne partije obezbeđeno je 3,2 miliona, sportskim organizacijama 1,6 miliona, a Psihijatrijskoj bolnici Sokolac 1,3 miliona KM.

U okviru kapitalnog granta za razvoj turizma u Republici Srpskoj četiri miliona KM je namenjeno za nastavak realizacije projekta Andrićgrad u Višegradu.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić ocijenio je dobro što Nacrtom budžeta za narednu godinu, koji je Vlada Srpske usvojila, nije predviđeno smanjenje plata zaposlenima u javnom sektoru.

Đokić je istakao da je Vlada u obavezi da preduzme maksimalne mjere ušteda koje će biti realizovane na više segmenata društva.

“Treba da težimo tome da se radi više, da stvorimo više, da bismo mogli, eventualno, zadovoljiti sve potrebe onih koji od nas to očekuju”, rekao je Đokić.

Predsjednik Vlade Srpske Aleksandar Džombić prethodno je izjavio da će ostati na snazi smanjenje plata za državne službenike, zaposlene u Vladi i visokopozicionirane službenike.

On je rekao da je budžetski okvir za narednu godinu, prema usvojenom Nacrtu budžeta RS, predviđen u iznosu od 1,825 milijardi KM i za četiri odsto je veći od ovogododišnjeg rebalansa.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić rekao je da se iskreno nada da neće biti smanjenja plata u zdravstvu u narednom periodu.

“Teško je reći sigurno, jer nikada ne možete znati u kojoj mjeri ekonomska kriza može pogoditi RS i dovesti do težih i većih turbulencija”, rekao je Škrbić nakon sjednice Republičkog odbora sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.

Prema njegovim riječima, ako se izuzme uticaj krize i bude onako kako je i planirano za narednu godinu, onda se može sigurno tvrditi da neće biti zahtjeva za smanjenje plata u zdravstvu i da će one ostati na sadašnjem nivou.

On je istakao da će se svakako morati početi štedjeti po svim osnovama i svim vertikalama po dubini, kao i da će se morati preispitivati uslovi, način rada i poslovanja svih zdravstvenih ustanova.

“Ministarstvo to radi već kontinuirano i u našim bazama podataka imamo svakog zaposlenog, svaku zdravstvenu ustanovu i svaki direktor zdravstvene ustanove mora prvo saglasnost tražiti od Ministarstva”, rekao je Škrbić.

On je istakao da će se morati raditi na racionalizaciji i kontroli svih troškova, te na kontroli i radu na unapređenju zdravstvenih ustanova, počev od ambulanti porodične medicine do bolničkog sektora.

Škrbić je rekao da se jasno mora osluškivati šta se dešava u regionu, navodeći kao primjer grčku krizu, kao i to da se već sada naslućuje i italijanska kriza.

“Naši privredni kapaciteti su dobrim dijelom usmjereni na rad sa zemljama u okruženju gdje je jedan od značajnih izvoznih partnera upravo Italija”, rekao je Škrbić i dodao da će 2012. godina, prema nekim naznakama, sigurno biti teška godina.

Škrbić je dodao da je svaki stanovnik RS posmatran kao osigurano lice i ko god se razboli mora imati zdravstvenu zaštitu bez obzira da li je imao zdravstveno osiguranje od poslodavca ili za njega neko drugi plaća.

“Taj trend moramo zadržati jer smo socijalno odgovorno društvo”, rekao je Škrbić.

On je istakao da se ovdje povlači drugo pitanje u kom iznosu se mogu iznijeti ta sredstva i u kom iznosu se može ostvariti liječenje, ali da se u svakom slučaju ne smije praviti diskriminacija stanovništva na osigurana i neosigurana lica.

Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić rekao je da Vlada RS izdvaja veoma malo sredstava za liječenje ljudi koji su nezaposleni.

“Zna se koliko je nezaposlenih u RS i kada se to pomnoži sa cijenom po liječenju to izađe negdje oko 63 miliona KM”, rekao je Granulić, dodajući da sve ispod 63 miliona KM nije dovoljno.

Izvor Večernje novosti/Agencije