BILEĆA – Ročištem o ispitivanju povjerilaca, na kome je stečajni upravnik Lazar Đurđević iznio potraživanja i prioritet u isplaćivanju, u Okružnom privrednom sudu u Trebinju počeo je stečajni postupak “Bilećanke”, nekada najvećeg bilećkog privrednog kolektiva.

“Od oko 12 miliona KM potraživanja različitih povjerilaca, počev od radnika, preko banaka, privrednih kolektiva, osiguravajućih kuća i slično, priznao sam oko osam miliona, dok je oko četiri miliona potraživanja osporeno”, kazao je Đurđević, dodajući da to nije konačan iznos, već će on biti daleko veći, jer ima prijava koje nisu obrađene pošto su kasno pristigle.

Povjeriocima, koji se neće moći izmiriti u cjelosti, saopšteno je da ove prijave dugovanja imaju dejstva kao pravosnažene presude, sa čime se neki od povjerilaca nisu složili, ističući da će uložiti žalbe ili tužbe drugim pravosudnim institucijama.

Među takvim povjeriocima su i sami bivši radnici “Bilećanke”, a jedan od njih je i Slobodan Dučić, koji, iako sam nije povjerilac, budući da se penzionisao, potražuje svoja dugovanja i neće odustati od njih.

“Ja nisam među zvaničnim predstavnicima radnika, ali sam predsjednik Organizacionog odbora za pokretanje stečaja u ‘Bilećanki’ sa nepoveaznim radnim stažom, i tvrdim da su potraživanja radnika mnogo veća nego što je ovdje navedeno”, kaže Dučić.

Stečajni upravnik naveo je da bi radnicima po osnovu plata za 12 mjeseci trebalo da bude isplaćeno više od 1,5 miliona KM, od čega će prioritetno biti ispalćeno devet mjeseci u iznosu od 1,2 milona, a ostatak će moći naplatiti iz opšteg isplatnog reda.

“Nama duguju još oko 30 plata koje nisu ušle u dug”, tvrdi Dučić.

Iako Đurđević kaže da je sve rađeno isključivo prema slovu zakona, radnici koji smatraju da su obmanuti žaliće se, kažu, drugim pravosudnim institucijama.

Kumulirani gubitak ovoga nekadašnjeg bilećkog giganta sada iznosi 27,5 miliona maraka, dok su dugovi dostigli 8,5 miliona KM, od čega 80 odsto čine kratkoročne obaveze, a procijenjena vrijedost imovine je 7,5 miliona KM.

“Bilećanka”, u kojoj je nekada radilo 2.000 ljudi i koja je kao takva činila okosnicu privrede Hercegovine i opštine Bileća, počela je s radom 1962. godine, a proizvodila je prediva, industrijske tepihe i zavjese.

Odbor povjerilaca

Na ročištu u Okružnom privrednom sudu u Trebinju formiran je Odbor povjerilaca “Bilećanke”, čiji je predsjednik Mara Vasković, ispred Fonda PIO RS, Filijala Trebinje, kao povjerioca s najviše potraživanja.

U Odbor povjerilaca su ispred radnika ušli Radoslav Radmilović i Bojana Bajević, a ispred povjerilaca s manje potraživanja punomoćnik “Jahorina osiguranja” Darko Vukalović.

Izvor Agencije