BANJALUKA – Kretanja u ekonomiji BiH u januaru ove godine bila su pozitivnija u odnosu na 2013, ali je zbog trendova koji ukazuju na slab privredni rast i smanjenje kapaciteta za izvoz u okruženju potrebno preduzeti mjere koje će poboljšati stanje u privredi.

Navodi se to u informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja u BiH u januaru, koju je izradila Direkcija za ekonomsko planiranje BiH i dodaje da dostupni podaci prikazuju nekoliko pozitivnih, ali i negativnih indikatora.

– Među najpozitivnijim indikatorima je povećanje pokrivenosti izvoza uvozom sa 59,2 odsto u januaru 2013. na 64,7 odsto u istom mjesecu ove godine. S druge strane, industrijska proizvodnja u RS je smanjena, a trgovina na malo na nivou BiH bilježi smanjenje od 1,2 odsto u januaru u odnosu na decembar. Pad prometa u maloprodaji uz smanjenje uvoza mogao bi ukazivati na negativan uticaj domaće potražnje na ekonomski rast – navodi se u informaciji.

Dodaje se da je deflacija, koja je započeta još u drugom polugodištu 2013. godine, nastavljena i u januaru sa stopom iznad jedan odsto.

– Ovakvo kretanje cijena počinje sve više da zabrinjava, s obzirom da to bi nastavak ovog trenda mogao dodatno da ugrozi ekonomski rast – ističe su u informaciji.

U DEP-u navode da je, i pored neznatnog povećanja zaposlenosti, još prisutno smanjenje broja radnika u građevinarstvu, proizvodnji i snabdijevanju strujom, gasom i parom, snabdijevanju vodom, rudarstvu, te u kategoriji ostalih uslužnih djelatnosti.

U BiH je u januaru 2014. godine bilo nezaposleno 557.300 ljudi, a strane investicije su iznosile 44,18 miliona KM, što je za 55,1 odsto manje od ulaganja u istom mjesecu 2013. godine. Bruto devizne rezerve na kraju prvog mjeseca 2014. godine iznosile su sedam milijardi maraka i imale su stopu rasta od 11 odsto u odnosu na isti period lani.

Izvor Agencije