BEOGRAD – Najuspješnija banka u Srbiji u 2013 je, sudeći po aktivi, banka Inteza, dok je u sektoru osiguranja najuspješniji „Dunav”, koji su prvi na listi specijalizovane publikacije „Finansije top” časopisa „Biznis i finansije” (BiF).

Druga na listi banaka je Komercijalna, a slijede Unikredit, Sosijete ženeral, Rajfajzen, Eurobank i AIK banka.

Činjenica da je polovina od 30 banaka u Srbiji prošle godine poslovala u gubitku pokazuje da na vrhu ostaju samo velike banke, dok je manjim sve teže da pronađu mjesto na tržištu, rečeno je na predstavljanju te publikacije. Glavna i odgovorna urednica BiF-a Tanja Jakobi podsjetila je na to da je kreditiranje privrede, međugodišnje, opalo 15,4 odsto.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu  Boško Živković ukazao je na to da se većina banaka u Srbiji susreće s dva ključna problema – padom kreditne aktivnosti i viškom likvidnosti, koji ima svoju cijenu. Uz to, kaže on, banke nemaju dovoljno snage ni sposobnosti da se same izbore s nagomilanim lošim kreditima, što dodatno usporava kreditnu aktivnost. Takvih kredita, navodi on, ima u iznosu od oko četiri milijarde evra.

– Od visokog nivoa loših kredita još je opasnije oklijevanje da se taj problem riješi. Oklijevanje banke uvlači u spiralu stalnog proizvođenja loših dužnika – upozorio je Živković.

Na listi pet osiguravajućih društava, iza „Dunava” slijedi „Delta-Đenerali”, zatim „Viner štediše”, DDOR „Novi Sad” i „Grave osiguranje”. Taj sektor je, kako je rečeno, nakon devet godina profitabilnog poslovanja, u prošloj godini iskazao ukupan gubitak. I pored toga, zabilježen je blagi rast prihoda od premija i bilansne aktive, dok je kapital neznatno smanjen.

Saradnja banaka i osiguranja na višem nivou mogla bi pokrenuti cjelokupno tržište osiguranja, kao i poreske olakšice na životno osiguranje, navedeno je na skupu. Inače, rang-liste banaka i osiguravajućih društava „Finansije top” napravljene su po podacima iz bilansa stanja i uspjeha na dan 31. decembar 2013. (Dnevnik)