BANJALUKA – Građani Republike Srpske u prvom polugodištu ove godine povjerili su na čuvanje bankama 99,5 miliona KM ili devet odsto više nego krajem prošle godine, pa je ukupna štednja, zaključno s 30. juna 2011. godine, iznosila oko 1,1 milijardu KM.

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, oročena štednja iznosila je 914,1 milion KM ili 78 odsto ukupne štednje i zabilježila je stopu rasta od devet odsto u poređenju sa decembrom prošle godine. Istu stopu rasta zabilježila je štednja po viđenju koja je iznosila je 256,9 miliona KM ili 22 odsto ukupne štednje.

– Prema valutnoj strukturi štednje devizna štednja je u prvom polugodištu iznosila 910,3 miliona KM sa stopom rasta od sedam odsto i činila je 78 od ukupne štednje, a štednja u KM iznosila 260,7 miliona KM sa stopom rasta od 18 odsto u odnosu na 2010. godinu – navodi se u polugodišnjem izvještaju ABRS.

Odnos kredita građana i štednje smanjen je jer je štednja brže rasla od kredita.

Krediti građanima pokriveni su sa 72 odsto štednjom građana, a ako dodamo i tekuće račune građana, stopa pokrivenosti iznosi 93 odsto, ističe se u izvještaju.

Dodaje se da je ukupna štednja građana, uključujući i tekuće račune građana, u prvih šest mjeseci iznosila 1,5 milijardu KM i veća je za sedam odsto u odnosu na kraj prošle.

Bankari kažu da povećanje oročene štednje prije svega pokazuje da građani imaju sve više povjerenja u banke koje predstavljaju najsigurnije mjesto za deponovanje slobodnih novčanih sredstava. S druge strane, klima nije povoljna za druge vidove ulaganja pa su banke očito najsigurnija mjesta za pribavljanje određenog profita koji nije visok, ali je zagarantovan.

– Kamate na oročenu štednju u bh. bankama blago su smanjene u odnosu na raniji period. Nema više velikih kamata na oročene depozite koje su dosezale i do šest procenata. One su posljednjih godina smanjene, ali uprkos tome štednja građana se povećava što je pozitivno – rekao je sekretar Udruženja bankara BiH, Mijo Mišić.

Šef Sekcije za bankarstvo Udruženja ekonomista RS – SWOT, Dragan Krošnjar, smatra da kamate na oročenu štednju nisu stimulativne, a osnovni razlog povećanja štednje jeste isključivo sigurnost deponovanja novca.

– Prinos na kapital, kada je u pitanju štednja, je nizak i kamatna stopa u prosjeku iznosi oko 2,7 odsto na period od oko godinu dana. Ipak, građani u vrijeme krize nisu spremni da rizikuju ulažući sredstva u neki unosniji biznis, hartije u vrijednosti i slično nego se radije opredjeljuju za štednju u bankama što je logično – pojasnio je Krošnjar.

Kamatna stopa na oročene depozite tri odsto

Prema podacima Centralne banke BiH, prosječna kamatna stopa na oročene depozite u julu ove godine iznosila je tri odsto, a u junu 2,56 odsto.

Prosječna kamatna stopa na oročene depozite u prošloj godini bila je 2,89 odsto, u 2009. godini 3,57 odsto, a u 2008. godini 3,61 odsto. U 2007. godini prosječna kamata na oročene depozite iznosila 3,98 odsto, a u 2006, godini 3,48 odsto.

Izvor Fokus