LISABON – Portugal je u nedjelju objavio da će ovog mjeseca izaći iz trogodišnjeg programa međunarodne pomoći, vrijednog 78 milijardi evra, jer se ekonomija oporavlja nakon bolnih mjera štednje i nepopularnih reformi.

Odluku vlade, koja znači da Portugal nakon završetka programa pomoći 17. maja više neće morati odgovarati inostranim povjeriocima, objavio je premijer Pedro Pasos Koeljo u televizijskom obraćanju naciji.

"Vlada je odlučila izaći iz programa pomoći, bez zahtjeva za bilo kakvim programom predostrožnosti", kazao je premijer Koeljo, nakon sjednice vlade u nedjelju, dodajući da će evropski partneri podržati svaku odluku vlade.

Prošle sedmice je Portugal prošao zadnju provjeru od strane povjerilaca koji su učestvovali u programu spašavanja, čime je otvoren prostor za izlazak zemlje iz tog programa bez potrebe za daljnjom pomoći.

Portugal je tako druga zemlja evrozone, nakon Irske, koja izlazi iz programa spašavanja, nakon što je 2011. godine u jeku dužničke krize u evrozoni bio prisiljen zatražiti paket međunarodne pomoći od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) zbog recesije i velikih dugova, koje uslijed snažnog rasta prinosa na državne obveznice više nije mogao samostalno refinansirati na međunarodnom tržištu.

"Evropska komisija primila je na znanje ovu odluku i, kao što je prethodno poručila, podržaće portugalske vlasti i građane u ovom samostalnom izboru", poručio je Sim Kalas, potpredsjednik Evropske komisije.

Lisabon će i službeno saopštiti ovu odluku na sjednici Evrogrupe ministara finansija u ponedjeljak.

Odluka da se iz programa pomoći izađe bez ikakvog programa predostrožnosti je veliki uspjeh za vladu, koja je stekla povjerenje međunarodnih investitora pridržavajući se oštrih mjera štednje i reformi koje su od nje tražili strani kreditori.

Vlada desnog centra pridržavala se plana za spašavanje i postigla zadane ciljeve smanjenja budžetskog deficita zemlje. Zbog toga je izgubila dio podrške glasača, ali se popularnost vlade stabilizirala jer se ekonomija sredinom prošle godine počela oporavljati.

Za vrijeme programa spašavanja portugalska ekonomija zabilježilo je najveći pad od 1970.-ih godina, ali je privredna aktivnost prošle godine porasla, dok su prinosi na državne obveznice oštro pali. To podržava uvjerenje da Portugal može izaći iz programa pomoći i vratiti se finansiranju na međunarodnim tržištima obveznica.

Prinosi na 10-godišnje obveznice Portugala trenutno se kreću oko 3,65 odsto, nedaleko najnižih nivoa u osam godina, dok su se na vrhuncu dužničke krize 2012. godine kretali blizu 17 odsto. (Agencije)