BANJALUKA – Narodna skupština RS razmatrala je Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na odluku Vlade o prodaji akcija državnog kapitala akcionarskog društva “Novi Jelšingrad” – Fabrika alatnih mašina Banjaluka metodom neposrednog odabira kupca.

Obrazlažući poslanicima prijedlog ove odluke, pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Slavica Bogdanović podsjetila je da je Vlada krajem prošle godine kroz stečajni postupak kupila imovinu “Jelšingrada” za 8,2 miliona KM.

Bogdanovićeva je navela da je Vlada početkom avgusta ove godine na dijelu kupljene imovine kroz stečajni postupak osnovala akcionarsko društvo “Novi Jelšingrad” Fabrika alatnih mašina Banjaluka.

Prema njenim riječima, u novo društvo Vlada RS je unijela novčani ulog koga čini dio kupljene nepokretne i sva pokretna imovina vrijednosti 6.316 580 KM i novčani dio u visini od 300.000 KM.

Bogdanovićeva je rekla da osnovni kapital akcija čini 6.616.580 akcija koje su u 100 odstotnom vlasništvu Srpske.

Ona je napomenula da je novčani dio kapitala od 300.000 KM namijenjen za obrtna sredstva sa ciljem otpočinjanja proizvodnje u novoosnovanom društvu.

“Dio kupljenog zemljišta površine 50 000 metara kvadratnih, kao i magistralni vrelovod na trasi od `Toplane` do `Novog Jelšingrada` ostao je u vlasništvu RS, koje je Vlada u stečajnom postupku platila 1.947 047 KM”, naglasila je Bogdanovićeva.

Ona je navela da je GP “Krajina” Banjaluka 26. avgusta dostavila Vladi pismo namjere sa ponudom za kupovinu akcija “Novi Jelšingrad” za 6,85 miliona KM.

Ona je rekla da je GP “Krajina” ponudila investiciju od tri miliona KM za sanaciju objekata, revitalizaciju opreme i infrastrukture u trogodišnjem periodu, najmanje milion svake godine, zapošljavanje u tri godine na neodređeno vrijeme najmanje 120 radnika, zadržavanje pretežne djelatnosti u okviru registrovane djelatnosti, uplatu novčanog depozita u iznosu od 100.000 KM koji će biti uračunat u kupoprodajnu cijenu.

Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da vjeruje da će proces privatizacije “Jelšingrada” Banjaluka biti barem upola uspješan kao što je to slučaj sa Rafinerijom nafte Brod.

Poslanik SDS-a Lazar Mirkić smatra da GP “Krajina” Banjaluka tokom stečajnog postupka nije kupila “Jelšingrad” po cijeni za koju ga je kupila Vlada, jer bi se u tom slučaju, kako je naveo, mogli pojaviti i drugi kupci zbog čega bi kupoprodajna cijena “Jelšingrada” bila daleko veća.

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić rekao je da je protiv privatizacije metodom neposrednog odabira kupca državnog kapitala u RS.

Narodna skupština RS razmatrala je i Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja od 55 miliona evra kod Evropske investicione banke po projektu hitne pomoći i zaštite od poplava.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija naveo je, obrazlažući poslanicima u Narodnoj skupštini RS prijedlog ove odluke, da je cilj projekta sanacija štete od poplava i hitna rekonstrukcija infrastrukture za zaštitu od poplava duž plavnog područja rijeke Save i njenih pritoka.

On je naveo da će kreditna sredstva biti odobrena sa rokom otplate od 30 godina, dok je period odgađanja plaćanja sedam godina.

Prema njegovim riječima, otplata tranše vršiće se u skladu sa tabelom amortizacije koju će EIB dostaviti nakon isplate svake tranše, a njome će biti definisan datum isplate, iznos, rokovi otplate i kamata.

Tegeltija kaže da je 55 miliona KM namijenjeno za finansiranje mapiranja rizika od poplava, rekonstrukciju i izgradnju odbrambenih nasipa uz vodotoke, rekonstrukciju kanala, zamjenu i nadogradnju pumpnih stanica, rehabilitaciju oštećene infrastrukture, zaštitu riječnih obala, izradu planova za zaštitu od poplava, upravljanje gornjim slivovima rijeka.

Za to vrijeme Vlada RS je utvrdila Prijedlog zakona o robnim rezervama, koji bi trebalo da doprinese ubrzanju realizacije Strategije razvoja robnih rezervi i tržišnog principa upravljanja robnim rezervama, kao i održavanja tekuće likvidnosti pravnog lica koje njima upravlja.

Ovim prijedlogom zakona eliminišu se slabosti prethodnih zakonskih rješenja i oblast robnih rezervi uređuje na način prilagođen uslovima i potrebama Republike Srpske, s ciljem održavanja tekuće likvidnosti privrednog društva koje bi upravljalo robnim rezervama – saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS.

Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o Fondu i finansiranju za zaštitu životne sredine Republike Srpske. Osnovni ciljevi su da se posredstvom ovog fonda obezbijedi ostvarivanje ciljeva i načela zaštite životne sredine, očuvanje prirodne ravnoteže i racionalnog korišćenja prirodnih vrijednosti, uslovi za održivo korišćenje, zaštitu i unapređivanje životne sredine, korišćenje obnovljivih izvora energije, kao i zaštita čovjeka i razvoj u zdravoj životnoj sredini.

Predloženi zakon predstavlja najbolje rješenje za efikasniju i potpuniju zaštitu životne sredine, jer se obezbjeđuje pravna sigurnost svih privrednih subjekata koji obavljaju djelatnost koja zagađuje životnu sredinu, odnosno unapređuje se sistem upravljanja i zaštite komponenti životne sredine i ostvaruju se opšti ciljevi ustanovljeni zakonom, odnosno pravilna primjena ustanovljenih načela, primjena ekonomskih instrumenata i drugih mjera kojima se unapređuje kvalitet životne sredine.

Na sjednici Vlada RS je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu u Republici Srpskoj.

Izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu pristupilo se zbog toga što su uočene poteškoće u primjeni nekih dijelova Zakona, s obzirom na to da nisu završeni započeti poslovi identifikacije i registracije imanja, životinja i objekata, kao i to da nisu obezbijeđeni globalni zahtjevi sigurnosti proizvoda, kao preduslova puštanja u promet, navodi se u saopštenju.

Izvor Agencije