BANJALUKA – Predlog Saveza sindikata Republike Srpske da se izmenama Zakona o krivičnom postupku neisplaćivanje plata tretira kao krivično delo, naišao je na oštre kritike poslodavaca.

Kažu da se ultimatum “plate ili zatvor” može postavljati u razvijenim zemljama gde su pred zakonom svi jednaki, ali da će u našim uslovima to značiti totalni kolaps privrede.

Predlog Saveza sindikata Republike Srpske da se izmenama Zakona o krivičnom postupku neisplaćivanje plata tretira kao krivično delo, naišao je na oštre kritike poslodavaca. Kažu da se ultimatum “plate ili zatvor” može postavljati u razvijenim zemljama gde su pred zakonom svi jednaki, ali da će u našim uslovima to značiti totalni kolaps privrede.

Da li je ovakav zahtev opravdan iz ugla pravne struke, “EuroBlic” nije uspeo da sazna. Zvali smo nekoliko istaknutih banjalučkih advokata i pravnika, ali su od ove teme svi pobegli.

Zbog iste inicijative u Hrvatskoj se podigla velika prašina. Po novim propisima, koji bi u Hrvatskoj trebalo da stupe na snagu od 2013. godine, poslodavci bi zbog neisplaćivanja plata mogli da odu u zatvor na tri godine. Međutim, samo pod uslovom da se dokaže da radnike nisu isplatili, jer su sebi pribavili protupravnu imovinsku korist.

Predsednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da poslodavci protiv uvođenja takvih mera ne bi imali ništa protiv, da nema povlašćenih. Ovako, nastradaće oni koji su bez svoje krivice zapali u finansijske probleme.

– To se može uvesti samo pod uslovom temeljne fiskalne reforme. Ne može se dozvoliti da se u neuređenom društvu kakvo je naše predlaže tako nešto samo zato što se to nekome učinilo kao dobra ideja. To su ozbiljne stvari od kojih ne treba praviti politički marketing – napominje Milić.

Siguran je da je takva represija apsurdna.

– Po tom principu, ako moja firma duguje drugoj firmi i ona zbog toga zapada u probleme i ne može da isplati radnike, neminovno će stradati. Taj poslodavac se krivično goni, a ja sam netaknut. Kakva je to logika? Velika je razlika između onih koji mogu da isplate plate i doprinose, a to ne žele, i onih drugih, kojima su, zbog nelikvidnosti, vezane ruke – kaže Milić.

Dodaje da se takve mere mogu uvoditi samo u onim zemljama koje su svoje zakonodavstvo i finansijsku disciplinu dovele do savršenstva. Srpska je od toga miljama daleko, pa bi se izazvao suprotan efekat – još veća nezaposlenost, više zatvorenih firmi, a samim tim i manje onih koji bi se usudili da pokrenu bilo kakav biznis.

Međutim, za sindikat nema dileme – plata je vlasništvo radnika, a njeno neisplaćivanje – krađa.

Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić napominje da njihov zahtev nije ništa spektakularno. I sada se u Krivičnom zakonu navodi da onom ko se svesno ne pridržava zakona ili kolektivnog ugovora, i tako uskraćuje pravo radniku, sleduje novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine.

– Pojam “svesno” ovde ne sme da bude, jer sud to ne može da dokaže. Kako da se dokaže da je kupovina skupog džipa bila preča od radničkih plata? – pita Mišićeva. Podseća da imamo i prekršajne kazne koje su takve da se više isplati kršiti zakon nego platiti radnike.

– Ako neko kaže da poštovanje zakona znači da će nestati privreda, onda Vlada RS ima ozbiljan problem. Takve poruke ne šalju poslodavci koji redovno plaćaju radnike – poručuje ona. Štrajkovi su, pokazalo se, davali samo privremene rezultate, nakon čega bi poslodavac nastavio po starom. Neefikasnim se pokazao i stečaj, jer se on pokreće tek kada se imovina preduzeća toliko raskrčmi da dugovanja uveliko premašuju vrednost imovine. Sindikat, kaže Mišićeva, ne može da nemo posmatra radnike koji mesecima ili godinama nisu primili platu, nemaju od čega da hrane decu, a njihovi poslodavci se bogate preko njihovih leđa.

– Radnici ne mogu da čuvaju socijalni mir tako što će raditi džabe. Poslodavcu koji je trenutno zapao u probleme i ne isplati jednu platu, ovo neće škoditi, jer je i nama u interesu da partnere tražimo u odgovornim privrednicima – poručuje ona. Prema podacima sindikata, više od 40 odsto radnika ne prima redovno platu, dok je za oko 30 do 40 odsto zaposlenih u Trebinju, Zvorniku i Istočnom Sarajevu egzistencija upitna.

– Oko 11 odsto radnika u RS još prima deo plate na ruke – naveli su sindikalci.

Država beleži bolju naplatu, a sindikati dugovanja

Iako se vlasti RS hvale kako su iznosi naplaćenih javnih prihoda u odnosu na lane veći za 15 odsto, sindikati tvrde da se uporedo gomilaju i dugovanja prema radnicima. Prema njihovoj računici, dugovanja za neisplaćene plate i doprinose premašila su iznos celokupnog budžeta RS, odnosno više od 1,6 milijardi KM! Samo dugovanja za doprinose za penzijsko osiguranje, sa kamatama, dosegla su sumu od 350,5 miliona KM, a za zdravstveno osiguranje radnika duguje se više od 170 miliona KM.

Izvor EuroBlic