LONDON – Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je u Londonu da je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) jedan od najvećih institucionalnih investitora u BiH, te da je u proteklih 15 godina članstva ostvarena veoma dobra saradnja, koja je rezultirala mnogobrojnim projektima namijenjenim privrednom razvoju zemlje.

Bevanda je na regionalnoj konferenciji „Investiranje u zapadni Balkan“, koja se u organizaciji EBRD-a održava u Londonu, predstavio BiH i njene potencijale.

Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da je Bevanda, govoreći o mogućnostima za potencijalna ulaganja u BiH, naveo veoma povoljan geografski položaj zemlje, mnogobrojna prirodna bogatstva koja su većinom neiskorištena, te energetski sektor, ističući primjer velikog hidro-potencijala koji se koristi samo 35 odsto.

Bevanda je naveo i izrazite potencijale vjetra i sunca, kao i potencijalna nalazišta nafte i gasa, gdje preliminarne analize ukazuju na nalazišta od oko 50 miliona tona „crnog zlata“.

On je, između ostalog, ukazao na potrebu ulaganja u infrastrukturu, posebno u izgradnju koridora „5c“, modernizaciju postojećih aerodroma i rekonstrukciju devastiranih lokalnih i regionalnih puteva.

Bevanda je izrazio nadu da će razgovori na današnjem skupu ojačati odnose između zemalja zapadnog Balkana, učvrstiti postojeću saradnju, rezultirati konkretnim regionalnim projektima i približiti zemlje članice EU.

Konferenciju je otvorio predsjednik EBRD-a Suma Čakrabarti, a na skupu, osim Bevande, učestvuju premijeri zemalja zapadnog Balkana koje imaju status kandidata ili potencijalnih kandidata za članstvo u EU.

Sastanku prisustvuje i hrvatski premijer Zoran Milanović, a Evropsku komisiju predstavlja evropski komesar za proširenje Štefan File.

I ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija je na konferenciji u Londonu predstavio investicione i poslovne prilike u BiH.

Lagumdžija, koji je i guverner EBRD za BiH, istakao da se, prema ovogodišnjem Globalnom izvještaju konkurentnosti, BiH trenutno nalazi na 87. mjestu u svijetu, što predstavlja stalni rast u posljednje četiri godine

Kreditni rejting BiH, prema agencijama „Moodys“ i „Standard & Poors“, koje prate suvereni kreditni rejting BiH, ostao je isti i krajem 2013. godine „B tri sa stabilnim izgledima“ odnosno „Standard & Poors“ – „B sa stabilnim izgledima“, navodi se u saopštenju iz Ministarstva inostranih poslova BiH.

Spoljni dug BiH je na kraju 2013. godine, kako se ističe u saopštenju, iznosio 11 milijardi KM ili 36 odsto BDP-a, što je najbolji pokazatelj u regionu. Fiskalni deficit je najmanji u regionu i za četiri godine je smanjen sa pet odsto na 2,1 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Lagumdžija, koji je govorio u okviru sesije „Investiciona klima“, istakao je da je poslovno okruženje u BiH u prošloj godini poboljšano određenim aktivnostima entitetskih vlada kroz modernizaciju i pojednostavljivanje zakona o inspekcijama i zakona o preduzećima, kao i reformu registracije preduzeća.

On je ocijenio je da su za unapređenje okruženja potrebne i određene reforme, s ciljem poboljšanja političke stabilnosti, borbe protiv korupcije, podizanja efikasnosti javne uprave i administracije u institucijama BiH na svim nivoima vlasti.

Lagumdžija je istakao da je ohrabren najavama komesara za proširenje EU Štefana Filea da će Evropska komisija imati novi, ekonomski pristup prema zemljama zapadnog Balkana, koji se odnosi na jačanje konkurentnosti, povećanje nivoa zaposlenosti i ekonomski rast.

Konferenciji u Londonu „Investiranje u zapadni Balkan“, osim Lagumdžije, prisustvuje i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda.

Tokom boravka u Londonu, Lagumdžija se sastao i sa Najdželom Kejsijem, savjetnikom britanskog premijera Dejvida Kamerona, sa kojim je razgovarao o posljednjim dešavanjima u BiH, kao i potrebi novog pristupa EU.

Izvor Agencije