BANJALUKA – Stečajni postupak otvoren je prošle godine u 103 preduzeća u RS. Iako je taj broj manji nego u prethodnoj godini, privrednici upozoravaju da je on i dalje velik i da je glavni problem što stečajni postupak do njih dolazi kada je već kasno za spas preduzeća.

Prema podacima Privredne komore RS, lani je najviše stečajnih postupaka otvoreno pred Okružnim privrednim sudom u Banjaluci – 67. U sudu u Trebinju otvoreno je 12 stečajeva, u Doboju i Istočnom Sarajevu po devet, a u Bijeljini šest. Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević kaže da je glavni problem što stečajni postupak biva pokrenut prekasno, odnosno kada obaveze preduzeća prevazilaze vrijednost njegove imovine.

– Potrebno je da se novim zakonom, na čijoj izradi se već radi, propiše odgovornost za neblagovremeno pokretanje stečaja, da budu pooštreni kriterijumi za obavljanje funkcije stečajnog upravnika i da se uspostavi kontrola rada stečajnih upravnika – rekao je Blagojević.

On je istakao da bi novim zakonom trebalo propisati da se fizičkim licima, kao što su direktor ili članovi uprave, koji namjerno dovedu preduzeće u stečaj zabrani otvaranje nove firme u određenom periodu.

– Osnovni razlozi za otvaranje stečajnog postupka su platežna nesposobnost i prijeteća platežna nesposobnost preduzeća. Trebalo bi, po ugledu na njemački insolvencijski zakon, uvesti i treći stečajni razlog, a to je prezaduženost. Po tom zakonu smatra se da je dužnik prezadužen ako njegova imovina ne pokriva postojeće obaveze – naglasio je Blagojević.

Potpredsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević kaže da su veća preduzeća već davno otišla u stečaj i da su potpuno uništena.

– Rijetka su preduzeća kod kojih se može napraviti reorganizacija, jer su u stečaj dovedena privredna groblja, u kojima nije bilo nikakve mogućnosti za reorganizaciju. Takođe, mnoga preduzeća su otišla u stečaj zbog loše privatizacije – rekao je Kovačević.

On je istakao da niko u RS neće da sagleda uzroke koji su doveli preduzeća do stečaja i da se svi samo bave posljedicama.

– Promašaji u poslovnim politikama, politički i poslovni ambijent osnovni su uzroci koji dovode preduzeća u stečaj – istakao je Kovačević.

Govoreći o namjernom guranju preduzeća u stečaj, na šta godinama ukazuju predstavnici malih akcionara, Kovačević je rekao da ne može tvrditi da je neko namjerno vodio firmu u stečaj.

– Činjenica je, međutim, da su kvazi-menadžeri i stranački direktori uništili privredu – istakao je Kovačević i dodao da neki postupci traju dugo, jer se veći stečaj ne može okončati prije dvije godine i da su besmisleni zahtjevi sindikata da to bude završeno za godinu.

Ekonomskom politikom RS za ovu godinu predviđeno je donošenje novog zakona o stečajnom postupku, kojim će se na efikasniji način urediti kontrola i nadzor nad radom stečajnih upravnika. Cilj je obezbjeđenje uslova za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta i efikasnije sprovođenje stečajnog postupka, reorganizacije privrednih društava i transparentnijeg namirenja stečajnih povjerilaca. Planirano je i pooštravanje odgovornosti za one koji svojom neodgovornošću ili neadekvatnim djelovanjem dovedu preduzeće pred stečaj. (Glas Srpske)